Hlavní obsah
Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Otravy metanolem přišly zdravotnictví na 50 miliónů

Metanolová aféra, která připravila o život 42 lidí a kvůli níž skončilo v nemocnici s otravou 124 lidí, přišla české zdravotnictví zhruba na 50 miliónů korun, propočítala ČTK. Další milióny však podle ministerstva bude stát léčba následků u těch, kteří otravu metanolem přežili, ale mají zdravotní komplikace.

Foto: HZS Moravskoslezského kraje
Otravy metanolem přišly zdravotnictví na 50 miliónů

Do "rozpočtu kauzy" je zahrnut i nákup léku Fomepizol za 806 000 korun a testování vzorků alkoholu, které přišlo  na 7,5 miliónu.

Zdravotní pojišťovny zatím výdaje na léčbu nevyčíslily, udělají to prý až v případě soudního procesu, ve kterém by požadovaly náhradu škody. Dohledaly by pak náklady na každého pacienta podle jeho rodného čísla. Náklady na léčbu neevidují ani nemocnice, část úhrad totiž mohou mít i v paušálech. Propočty agentury potvrdil jako přiměřené náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Úhrnem léčba jednoho pacienta mohla vyjít zdravotní pojišťovny až na půl miliónu korun, ne každý ze 124 hospitalizovaných ale potřeboval všechny procedury a v tom nejvyšším možném počtu, takže celkem mohly za ně dát pojišťovny 50 miliónů, možná ale i o deset víc.

Léčba nebyla levnou záležitostí

Vedoucí lékař Toxikologického informačního střediska v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) Sergey Zakharov řekl, že pacienti s metanolovou otravou dostávali Fomepizol, případně etanol. Krev od jedovaté kyseliny mravenčí, což je zplodina metanolu, jim vyčistila hemodialýza akutní či chronická. Nejvážnější případy byly na ARO, vážné případy na JIP. Podle potřeby pak následoval pobyt na běžném lůžku. Po propuštění z nemocnice musejí pacienti docházet na kontroly.

Na léčení jednoho pacienta jsou potřeba dvě až 16 balení Fomepizolu, podle vážnosti stavu. Jedno balení stojí zhruba 10 000 korun, pro jednoho pacienta tak vyšla léčba od 20 000 do 160 000 korun. Nemocnice dostaly léky z centrálních zásob, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví, část léků také ČR dostala darem. Zdravotní pojišťovny tedy tyto léky neplatily.

Musely ale uhradit ostatní léčbu - za akutní dialýzu pro jednoho pacienta, která trvala v průměru osm hodin, 5700 korun, cyklů ale mohlo být víc v celkové délce až 18 hodin, úhrnem tedy až 13 000 korun.

Den na ARU stojí  kolem 25 000

Za jeden den resuscitační péče na ARO hradí pojišťovny od 22 500 do 29 000 korun, za pět dní tedy 112 500 až 145 000 korun. Za jeden den intenzivní péče na JIP hradí od 4800 do 10 600, desetidenní pobyt pacienta stál pojišťovny 48 000 až 106 000 korun. Vedle toho hradily režii, laboratorní vyšetření, náklady na zdravotnický materiál a další léky na komplikace provázející metanolovou otravu. To vyčísleno není.

Některým pacientům byl podáván etanol, tedy čistý alkohol. Je výrazně levnější než Fomepizol, který je určen pro pacienty s poruchou vědomí či pod vlivem tlumivých látek, těhotné ženy a děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků