Hlavní obsah
Ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Jan Handrejch, Právo

Olomoučtí žalobci podle Chovance tlačili na policejního prezidenta kvůli reorganizaci

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pátek oznámil, že policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému a jeho náměstkovi Zdeňku Laubemu před pár dny volali neupřesnění lidé z olomouckého státního zastupitelství a vyjádřili se ve smyslu, že reorganizace policie může vést ke kriminalizaci „zodpovědných osob”.

Ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Jan Handrejch, Právo
Olomoučtí žalobci podle Chovance tlačili na policejního prezidenta kvůli reorganizaci

„Před několika dny jsem od generálmajora Tuhého a také od brigádního generála Laubeho obdržel služební záznamy. Jejich obsahem je informace o telefonátech ze strany státního zastupitelství v Olomouci. Předmětem těchto telefonátů byly nepříliš konkretizované náznaky ohledně reorganizace celorepublikových útvarů a možné kriminalizace zodpovědných osob,” uvedl Chovanec.

Služební záznamy podle něj obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodování obou generálů ve věci připravované reorganizace.

„O těchto záznamech jsem včera (ve čtvrtek) informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pokud by mělo jít o účelové chování státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost,” uvedl Chovanec.

Kvůli reorganizaci v pátek podal rezignaci šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. [celá zpráva]

Související témata:

Ministr vnitra Milan Chovanec při rozhovoru pro deník Právo.

Foto: Petr Horník, Právo

Pavel Zeman

Foto: Igor Šefr, ČTK

Chovanec tvrdí, že je reorganizaci připraven schválit, pokud nebude mít vliv na živé kauzy. Tuto obavu vyvrátila analýza, kterou si nechal vypracovat. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků