Hlavní obsah
V centru Prahy, například v Železné ulici, se začaly objevovat značky omezující cyklisty. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Odstraňte ty ohyzdné čáry, žádá Krnáčová starostu Prahy 1 kvůli zónám bez cyklistů

Bílé čáry, které se v souvislosti s omezením vjezdu cyklistů objevily v centru Prahy, by mohly zmizet. K přehodnocení podoby značení vyzvala starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Čáry jsou podle ní ohyzdné a nevhodné.

V centru Prahy, například v Železné ulici, se začaly objevovat značky omezující cyklisty. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Odstraňte ty ohyzdné čáry, žádá Krnáčová starostu Prahy 1 kvůli zónám bez cyklistů

Omezení kol bude ve všední dny mezi 10:00 a 17:00 platit na pěších zónách zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. S jeho vymáháním se začne po dokončení dopravního značení.

Několik desítek metrů dlouhá bílá čára se objevila na náměstí Republiky. Podle primátorky se tento typ značení do historického centra nehodí a jde o „ohyzdnost“. I když se jedná o dopravní opatření, která nemusí schvalovat památkáři, městská část by měla podle Krnáčové k úpravám v historickém centru sama přistupovat s citem a vkusem.

„Žádám, abyste se se svými experty znovu poradil a našli nový a lepší způsob, který nebude narušovat estetiku náměstí Republiky, a následně mě o tom způsobu neprodleně informoval,“ vyzvala primátorka starostu Lomeckého v dopisu.

Opatření dlouhodobě kritizuje i cyklistický spolek Automat, který proti němu podal žalobu. Soud zatím zamítl žádost o předběžné opatření, které by zákaz pozastavilo. Na projednání samotné žaloby se zatím čeká.

„Takto nevkusné provedení zákazu je projevem zpupnosti Městské části Praha 1. Zvlášť směšné je to na náměstí Republiky, kde se takto zakazuje jezdit cyklistům v tramvajových kolejích a kudy denně projedou stovky aut,“ uvedl Vratislav Filler ze spolku. Dodal, že čáry by rozhodně nemusely být tak výrazné a leckde nemusí být vůbec.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. Nyní už zástupci městské části hovoří přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně pravidelně stěžují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků