Hlavní obsah

Odsouzený katarský princ zřejmě navštívil Prahu

Katarský princ Hamad A. as-Sání, před dvěma lety nepravomocně odsouzený na dva a půl roku do vězení za pohlavní zneužívání školaček, nedávno údajně navštívil Prahu. "V srpnu se klidně procházel v Praze po Václavském náměstí," sdělila ve čtvrtek Právu čtenářka, která si je jista, že ho viděla.

Odsouzený katarský princ zřejmě navštívil Prahu

"Je to možné. Katarský princ nebyl vyhoštěn, nebylo mu zakázáno přicestovat. Pokud mu v Kataru dali platný pas, tak je na něj česká policie krátká," vysvětlil právní expert, který si nepřál být jmenován.

Sání se tak vůbec nemusí obávat českých úřadů a klidně si přicestovat do Česka na návštěvu a různá jednání.

Na své páteční tiskové konferenci se k tomuto tématu vyjádřila také sociální demokracie řekla, která požaduje okamžité prošetření údajného pobytu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního v Praze.

Princ měl být zadržen, protože Katar neplní podmínky vydání, řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Ministerstva o tom nic nevědí

Ministerstvo spravedlnosti ani ministerstvo zahraničních věcí však o tom údajně nevědí. To není jediná podivnost případu, který začal tím, že Hamada A. as-Sáního poslala před dvěma lety v květnu do vězení na dva a půl roku pražská soudkyně Monika Křikavová za souložení s 16 nezletilými dívkami, z nichž dvěma nebylo ještě 15 let, a v rozsudku ho zároveň vyhostila po odpykání trestu na neurčito z ČR. Nic z toho však neplatí. Rozsudek totiž nenabyl právní moci.

Na prince jsme prý krátcí

Žalobce Kamil Švec trest tehdy považoval za nízký a podal odvolání. To podal i Katařanův obhájce Josef Lžičař. Podle něj soudní líčení u nás nemělo vůbec probíhat, protože tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec necelé dva měsíce před vynesením rozsudku počátkem dubna 2005 rozhodl o předání as-Sáního ke stíhání do Kataru. Tak se i stalo.

Rozsudek Křikavové proto nenabyl právní moci ani v otázce vyhoštění. Odvolací senát díky Němcovu rozhodnutí totiž nikdy o rozsudku Křikavové nerozhodoval.

A tak se podle všeho může katarský princ procházet v ČR kdekoliv a kdykoliv. A nejen to. České úřady přiznaly, že nevědí nic o dalším osudu stíhání katarského prince v Katarském emirátě.

"Pravidelně se na stav jednání této věci dotazujeme našeho velvyslanectví v Kuvajtu, které má působnost i pro stát Katar. Nemáme dosud informace, že by se v tomto případu něco dělo. Protože exministr Němec rozhodl o vydání katarského prince ke stíhání, v tuto chvíli již do případu nemůžeme nikterak zasáhnout," odpověděl ve čtvrtek na dotazy Práva Jakub Stadler z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků