Hlavní obsah
Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula Foto: Michaela Říhová, Právo

Odboráři chtějí Kalouskovu hlavu i přepracování reforem

Odbory se v pátek dohodly, že na pondělním jednání tripartity budou požadovat přepracování reforem. Krom toho chtějí, aby byl kvůli svému chování během čtvrtečního pochodu odvolán ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Po zasedání rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to uvedl předseda OS Kovo Josef Středula.

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula Foto: Michaela Říhová, Právo
Odboráři chtějí Kalouskovu hlavu i přepracování reforem

"Chceme jeho hlavu, to znamená odvolání z funkce ministra," řekl šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Kalousek podle něj provokoval, když ve čtvrtek u svého ministerstva vyrazil diskutovat s davem a riskoval vyhrocení situace, což si ústavní činitel nemůže podle předáka dovolit.

Vláda lže, tvrdí odbory

Průběh čtvrteční stávky v dopravě také zhodnotila ČMKOS. Stávka trvala od půlnoci do půlnoci a nevyjely během ní vlaky či pražské metro. Omezena byla i tramvajová a autobusová doprava v Praze i dalších městech ČR.

Kalousek přišel mezi protestující odboráře

Video: Novinky

"Vše, co se kolem stávky dělo považujeme za velmi vážné," řekl Středula. Situace by se podle něj měla uklidnit pro další jednání, ale to není možné, dokud vláda nebude říkat pravdu o reformách.

Miroslav Kalousek se prodíral davem stávkujících.

Foto: Jan Handrejch, Právo

"Výhrady, které máme k jednotlivým reformám, jsou vážné," řekl Středula. Daňová reforma podle něj způsobí napětí ve státním rozpočtu a prohloubí jeho deficit. V případě penzijní reformy budou odboráři požadovat zavedení zaměstnavatelských penzijních fondů alespoň u lidí s nejtěžšími profesemi. Zavedení těchto fondů přitom vláda odmítá.

O změnách ve zdravotnictví, které právě projednává Sněmovna a jejichž konečné schválení vláda odložila kvůli stávce, chce o víkendu s odboráři hovořit předseda Věcí veřejných Radek John.

Setkat se chce odborářským šéfem Jaroslavem Zavadilem. Chce s ním jednat mimo jiné o sociálních dopadech reforem. Předseda VV se s předsedou ČMKOS chtěl sejít už ve čtvrtek. Zavadil ale podle Johna musel jet na jednání odborových organizací, proto společnou schůzku odložili.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků