Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

O svátcích stres kulminuje. V kombinaci se zbraněmi může být smrtící

Na Štědrý večer vezme 65letý myslivec, považovaný do té doby okolím za pohodáře, do ruky zbraň a ve spánku zastřelí svou ženu, 31letého syna a nakonec pošle na onen svět sám sebe. Policie pohnutky, které k tragédii v Jílovém vedly, stále vyšetřuje. Pouhý den předtím zase v Litoměřicích zdvihl zbraň na svou ženu dosud bezúhonný muž a těžce ji zranil. Sám pak spáchal sebevraždu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
O svátcích stres kulminuje. V kombinaci se zbraněmi může být smrtící

Smutnou bilanci těch, kteří o vánočních svátcích přišli o život cizí vinou nebo si jej dobrovolně sami vzali, rozšířil ve středu večer 55letý sebevrah z pražského Smíchova.

V bytě v činžovním domě se střelil pistolí. Také v tomto případě policie vyloučila cizí zavinění, potvrdila ve čtvrtek Právu pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Podle psychologů podobné případy ukazují, že nejvýznamnější svátky roku nemusí být pro každého i nejradostnějšími.

Stres lidí o Vánocích stoupá

Zbraně a stres nejdou dohromady, varují odborníci. Podle teplického psychologa Miroslava Pitlíka je stres v pozadí násilí z 90 procent. A právě toho bývá v předvánočním shonu tradičně mnoho a tak se mohl projevit i při tragédii v Jílovém u Děčína.

Pitlík tvrdí, že velkým problémem je přítomnost zbraně v domácím prostředí, kvůli tomu se stává mnoho vražd. „Kdyby neměl doma pistoli, asi by se to nestalo. Kdyby tam zbraň nebyla, asi by se ta událost stala jinak,“ řekl Právu k tragédii v Jílovém.

Podle něj se projevy násilí nedají odtrhnout od společenského dění. „Pozoruji to i ve své praxi, to, že by někomu na ulici pomohl cizí člověk, je vzácnější než projevy násilí,“ řekl.

Za velký stresový faktor považuje předvánoční období i psycholog působící na katedře psychologie Pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Vojtěch Lebduška. „Hraje roli to, že doba je vypjatá, spousta lidí nemá peníze a prochází existenční krizí. Jednoznačný spouštěč toho, že by se někdo zabil nebo někoho zabil, na to mi to ale připadá málo,“ řekl Právu.

V řadě rodin podle něj v období kolem Vánoc vyvstává řada křivd, stresových situací a vzpomínek na zemřelé, období proto bývá pro řadu rodin vypjaté. Lebduška se přiklání i k tomu, že pokud je doma zbraň, tragické následky zkratkovitého jednání bývají častější.

Doma se cítí beztrestní?

Také podle psychologa Rostislava Nesnídala je vánoční násilí v domácnostech v neposlední řadě projevem i ztráty hodnot ve společnosti. „Všude se překračují hranice úcty k druhému člověku. Takové porušování hodnot může vyústit až k násilí v rodině ve vypjaté sváteční době,“ sdělil Právu.

Lidé se podle něj i doma mohou projevovat jako násilníci kvůli pocitu beztrestnosti. „Zdá se, že společnost netrestá skutečné zločiny a řada lidí u soudu za trestný čin dostane minimální sazbu,“ podotkl Nesnídal.

Podle něj nastává právě na konci roku také doba, kdy řada lidí bilancuje, což mohou řešit zkratkovitě. „Nezřídka takové bilancování vede až k sebevraždě,“ dodal.

Potlačované emoce

Právě pod sváteční atmosférou často vybublají neřešené problémy. „Může se tak objevit dlouhodobě neřešený konflikt v rodině, který v takové atmosféře vygraduje a může pak dojít i k neštěstí. O Vánocích také mnozí lidé bilancují a hodnotí uplynulý rok, což nemusí mít zrovna příznivý dopad,“ řekl Právu psycholog Pavel Kozelka.

Srovnávají se s ostatními, mají pocit, že těm se daří lépe. „Svátky jako takové pak nabízejí poměrně dost vypjatějších emočních situací, kdy takový člověk může vidět štěstí druhých a to ho jen utvrzuje v tom, že má třeba mizerný, opuštěný život,“ dodal.

Jak Právu řekl klatovský psycholog Karel Havlík, kromě Vánoc a konce roku je kritickým obdobím z hlediska sebevražd také jaro. „Ze statistik to jasně vyplývá,“ uvedl.

„V těchto dnech se prohlubují pocity smutku, prázdnoty, osamocení – a pozor, jde o vnitřní osamocení, osamocený se může cítit i člověk obklopený lidmi. Dotyčný to na sobě nemusí dát znát, emoce potlačuje, a pak to najednou vybuchne,“ podotkl.

„Člověk samozřejmě musí mít k sebevražednému nebo vražednému chování dispozice, hraje tam roli úzkost, deprese, agresivita,“ doplnil Havlík.

Vyšinutí v pohodové rodině

Vánoční případ z Jílového u Děčína se podle něho podobným událostem vymyká. „Policisté mají zkušenosti, že k takovýmto tragédiím dochází v rozvrácených problémových rodinách. V tomto případě se ale mělo podle informací v médiích jednat o pohodovou rodinu,“ upozornil.

„Zřejmě tedy šlo o náhlé vyšinutí, o explozivní reakci na něco negativního, o čem však okolí ani nemuselo vědět,“ dodal Havlík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků