Hlavní obsah

NSS se vrátil ke covidu: Opatření na omezení počtu lidí na akcích bylo protizákonné

Ministerstvo zdravotnictví v jednom z mimořádných opatření proti šíření covidu-19 nezdůvodnilo, proč stanovuje maximální počet návštěvníků stejně u vnitřních i venkovních koncertů a dalších akcí. Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že opatření, které platilo letos v lednu, bylo kvůli nepřezkoumatelnosti v rozporu se zákonem. Povinné kontroly návštěvníků prostřednictvím aplikace čTečka zákonu neodporovaly, plyne z rozhodnutí, které je dostupné na úřední desce.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Na soud se s částečným úspěchem obrátila promotérská agentura JVS Group se sídlem v Ostravě, která pořádá velké koncerty a také výstavy. NSS konstatoval nezákonnost opatření jen v bodech, které stanovily maximální počet návštěvníků na hromadných akcích.

Koncertů, sportovních utkání a dalších podobných událostí se smělo účastnit maximálně 1000 lidí. Pro jiné veřejné nebo soukromé akce opatření stanovilo limit 100 lidí, přičemž se v obou případech nerozlišovalo mezi vnitřními a venkovními akcemi. Opatření také nezohledňovalo charakteristiku prostor, kde se akce konají, například kapacitu nebo možnosti větrání.

„Představují-li vnitřní a vnější prostory rozdílné riziko pro další přenos viru, bylo by logické, aby pro ně byly stanoveny samostatné podmínky (např. počet diváků), za kterých se mohou hromadné akce konat,“ stojí v rozhodnutí NSS. Opatření bylo podle soudu v dané části nepřezkoumatelné kvůli nedostatečnému odůvodnění.

Kontroly skrze aplikaci byly v pořádku

Kontroly očkování, testu či prodělané nemoci prostřednictvím aplikace čTečka soud označil za legitimní, zejména kvůli kontrole případných zfalšovaných potvrzení. „Pouhá vizuální kontrola dokladu organizátorem akce nemusí k odhalení zfalšovaného dokladu stačit. Naopak kontrolou dokladu prostřednictvím aplikace čTečka může být ověřena platnost i pravost dokladu tím, že je naskenován a vyhodnocen QR kód uvedený na příslušném dokladu,“ popsali soudci.

Hospody už certifikáty nekontrolují

Domácí

Agentura JVS Group neuspěla ani s argumentem, že jí kvůli kontrolám vznikaly technické a personální náklady. „Při současné cenové dostupnosti a technickém rozvoji tzv. chytrých zařízení lze předpokládat, že organizátor akce nebo jeho zaměstnanec chytrým telefonem nebo tabletem, na kterém by bylo možné aplikaci čTečka nainstalovat, disponuje,“ rozhodli soudci.

Reklama

Výběr článků

Načítám