Hlavní obsah

NS odlišil nutnou obranu muže, který postřelil útočníka

Nejvyšší soud ve středu zveřejnil své rozhodnutí z konce března, kterým zrušil rozsudek nad pražským hlídačem obžalovaným z trestného činu ublížení na zdraví. Člen ochranky při strážení objektu pražské firmy postřelil opilého útočníka. Podle Nejvyššího soudu jednal hlídač v nutné obraně. V odůvodnění rozhodnutí soud uvedl, že za následky konfliktu musí nést odpovědnost útočník.

NS odlišil nutnou obranu muže, který postřelil útočníka

Konflikt mezi pracovníkem ostrahy a opilým agresorem se odehrál v roce 2004 v Praze. Hlídač se pokoušel opilce vykázat od vrat areálu, který střežil. Útočník byl ale natolik neodbytný, že hlídač pro výstrahu vystřelil do země. Varovný výstřel ale zřejmě muže ještě více podráždil, protože na něj reagoval fyzickým napadením hlídače.

Při následné potyčce padla rána, která prostřelila útočníkovo stehno a způsobila mu tříštivou zlomeninu stehenní kosti. Obvodní soud pro Prahu 10 hodnotil hlídačovo chování jako trestný čin ublížení na zdraví a tuto interpretaci přijal i Městský soud v Praze. "Obviněný se bránil nataženou levou rukou, přičemž v pravé ruce držel u těla odjištěnou střelnou zbraň, z níž vyšel výstřel," je popsáno ve spisu.

Nejvyšší soud obě rozhodnutí pražských soudů zrušil. "Celkově lze rozhodnutí obou soudů charakterizovat tak, že příliš přísně činila obviněného odpovědným za výsledek konfliktu, který vyvolal poškozený a v jehož průběhu se obviněný ocitl v postavení obránce. Nejvyšší soud zastává názor, že riziko za výsledek konfliktu, který je konfliktem útočníka a obránce, musí primárně nést útočník," vysvětlili soudci Nejvyššího soudu.

NS: obrana může být důraznější než útok

Podle soudů nižší instance neměl hlídač vůbec vytahovat zbraň a jako profesionál měl situaci zvládnout jinak, obzvlášť s přihlédnutím k útočníkově silné opilosti. S touto argumentací ale soudci Nejvyššího soudu nesouhlasí, protože se podle nich prokázalo, že útočník chtěl hlídače fyzicky napadnout a mířil mu pěstmi na hlavu. Ospravedlnili proto i hrozbu zbraní.

"Obránce může k odvrácení útoku použít i citelně důraznějšího prostředku, něž jakým je veden útok, a může způsobit i citelně závažnější následek, než jaký hrozil z útoku," připomněli v rozhodnutí soudci NS znění zákona.

Nejvyšší soud nedávno zrušil podobný rozsudek nad mužem, který při rvačce postřelil dva lidi brokovnicí. Odsouzený muž dohlížel na pořádek v ubytovně pro zahraniční pracovníky. Pozdě večer do budovy přišel s nabitou, legálně drženou brokovnicí, protože zjistil, že se tam pohybují neznámí lidé. Byli agresivní a opilí a napadali v ubytovně ženy ukrajinské národnosti, které před nimi vyskakovaly z oken a utíkaly do polí.

Správce neznámé výtržníky vyzval, aby odešli, oni jej ale napadli a začali se s ním přetahovat o zbraň. Brokovnice se při pranici odjistila a dvakrát vystřelila. Oba útočníci byli zasaženi do nohou, rány měly průměr 20 centimetrů. Okresní soud v Kladně odsoudil muže za ublížení na zdraví k trestu 18 měsíců vězení s dvouletým odkladem a k povinnosti zaplatit postřeleným mužům 350.000 korun jako odškodné. Po zásahu Nejvyššího soudu musí případ znovu projednat Krajský soud v Praze.

NS také zamítl dovolání amerického pašeráka drog

Nejvyšší soud ve středu také informoval o tom, že zamítl dovolání dvaačtyřicetiletého Američana Marca Pauly Blisaka, který byl odsouzen k deseti letům vězení za pašování extáze do České republiky. Soudci Nejvyššího soudu tak potvrdili rozsudek olomouckého vrchního soudu.

Blisak podle soudu v letech 2002 a 2003 dovážel extázi z Nizozemska dvěma komplicům. Když ho policisté zatkli na hraničním přechodu v Rozvadově, našli u něj asi 14 300 tablet drogy. Před svým dopadením měl Blisak do Česka propašovat asi 26 000 dávek extáze. Američanovi partneři drogu prodávali na Moravě dalším dealerům.

V dovolání se Blisak hájil tím, že nevedl žádnou organizovanou skupinu. Soudci NS byli ale jiného názoru. "Zjištění soudů spolehlivě vedou k závěru, že šlo o uskupení sice neformální, nicméně z popudu obviněného strukturované tak, aby mohlo být nástrojem dlouhodobé, efektivní a pokud možno maximálně konspirativní spolupráce při hromadném nákupu, dovozu a následné distribuci psychotropních látek," uvedli v rozhodnutí soudci NS.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků