Hlavní obsah
Vojenský bitevník MI 171. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Největší evropská vrtulníková show odstartovala na hradeckém letišti

Přes čtyřicet letových a záchranářských ukázek, včetně dosud nevídané zkoušky automobilu Škoda při pádu z výšky, jsou nejatraktivnější části programu jedné z pěti největších vrtulníkových výstav na světě European Helicopter Show. Ta začala ve čtvrtek na letišti v Hradci Králové.

Vojenský bitevník MI 171. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Největší evropská vrtulníková show odstartovala na hradeckém letišti

Během tří dnů sem přivedla nejen stovky odborníků na letectví a vrtulníkovou techniku, ale zejména tu je ve vzduchu i na zemi prezentováno přes sto helikoptér různých typů. Pořadatelé věří, že se tu během výstavy uzavřou kontrakty za téměř miliardu korun.

Pro laiky, kteří se na plochu hradeckého letiště přijdou podívat, jsou asi největším lákadlem dva vrtulníky Cobra, v současné době nejpoužívanější vojenské helikoptéry. Ovšem oba stroje, které se hradecké přehlídky účastní, jsou registrovány pod civilní značkou.

Desítky strojů mohou do soboty obdivovat návštěvníci na letišti v Hradci Králové.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Mezi vrtulníkovou technikou nechybějí helikoptéry nejmenších velikostí, například Mosquito, ani zástupci velkých bitevníků jako MI 171 užívaný i českou armádou. K vidění jsou záchranářské speciály či historické stroje, například jediný ryze český vrtulník HC 102.

V sobotu proběhne unikátní crash test

„První dva dny patří výstavě vrtulníků a letecké techniky. K vidění tu jsou vrtulníky, letouny, produkty a služby z oblastí jako jsou letecká záchranná služba, privátní a obchodní přeprava, prostředky pro průzkum, policejní činnost a armádu nebo vrtulníky určené k hašení požárů,“ vyjmenoval Daniel Tuček z pořádající společnosti DSA.

Pilot a místopředseda představenstva firmy DSA Daniel Tuček.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Sobota již tradičně patří leteckému dni (od 12 do 17 hodin), který letos zahájí ukázka patnácti vrtulníků, atraktivní bude jistě i průlet dvou gripenů. Následně jsou připraveny ukázky zásahu při živelných katastrofách, hromadné autonehodě nebo při transportu raněných z nebezpečné oblasti. „Mimo jiné se tu uskuteční crash test zcela nové Škody Fabia. Zavěšenou v podvěsu ji shodíme z výšky 20 až 30 metrů, což bude simulovat pád z mostu,“ prozradil Tuček.

Cobra Red Bull AH1 Bell Cobra.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

V rámci sobotního programu je naplánován i evropský slet vírníků, už nyní jich je přihlášeno několik desítek, nebo ukázky nejlepšího současného leteckého akrobata Martina Šonky, pilota českých gripenů.

Simulovaná ukázka zásahu leteckých záchranářů.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků