Hlavní obsah
Kraje ve volebním roce 2012 Foto: Radim Kašpar

Nedokonalost zákona asi patology osvobodí

Čeští lékaři, kteří byli zadrženi na Slovensku kvůli podezření z nelegálního vývozu lidských orgánů a obviněni z trestného činu, se možná vyhnou vězení. Za stejný čin by jim ale v ČR hrozilo až osm let vězení. Důvodem vyhnutí se trestu je díra ve slovenských zákonech, které neupravují podmínky pro převoz lidských tělesných vzorků do jiné země.

Kraje ve volebním roce 2012 Foto: Radim Kašpar
Nedokonalost zákona asi patology osvobodí

Oba muže poslala ve čtvrtek skalická soudkyně do vazby. "Pokud by se něco takového stalo v ČR, lékaři by byli velmi přísně potrestáni," řekla Právu v pondělí Eva Pokorná, předsedkyně České transplantační medicíny.

Uvedla, že v ČR je tkáňová banka, která je jediná určena k zajišťování odběrů včetně jejich distribuce, a to i do zahraničí. Tato banka může být součástí nemocnice poskytující specializovanou péči.

Pokud by někdo zákon porušil, může být potrestán pokutou až 100 tisíc korun. Kdo by provedl v rozporu se zákonem odběr tkání z těla mrtvého, může jít do vězení až na dva roky. "V případě, že by tkáně odebral a měl z toho velký prospěch, nebo takový čin spáchal ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech, trest odnětí svobody může být dokonce od 2 do 8 let," uvedla Pokorná.

Výpovědi se lišily

Při výslechu se výpovědi zadržených lékařů lišily. Podle ČTK zatímco jeden z obviněných lékařů tvrdil, že vzorky tkáně a krve chtěl propašovat přes slovensko-českou hranici pro vlastní potřebu, druhý obviněný uvedl, že kontraband byl určen pro zahraniční firmu.

Policie uvedla, že jde o lékaře Josefa K. (68) z Uherského Hradiště a Richarda Z. (56) z Kostelce. Richarda Z. zadrželi slovenští celníci na přechodu ve Skalici poté, co v jeho autě nalezli přenosné chladící boxy s 16 plastovými nádobami a 17 zkumavkami, v nichž byly blány osrdečníku, kostní štěpy a krev.

Nejspíš pocházely z těl zesnulých z patologie ve skalické nemocnici, kde starší lékař pracoval jako zástupce primáře a mladší prý vypomáhal jako zastupující patolog. Cílovou zemí pro odebrané orgány bylo údajně Německo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků