Hlavní obsah
Miroslav Grebeníček (KSČM) Foto: Lukáš Táborský, Právo

Nechte si Mašíny, Palach je náš. Grebeníček hájil svůj pohled na upálení studenta

Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček v úterý napadl kritiky svého tvrzení, podle něhož sebeupálení Jana Palacha v roce 1969 nebylo namířeno proti komunistické totalitě. Neušetřil ani prezidenta Miloše Zemana, který Grebeníčka označil za neostalinistu. Někteří poslanci vládní ODS a TOP 09 se od jeho výroků distancovali.

Miroslav Grebeníček (KSČM) Foto: Lukáš Táborský, Právo
Nechte si Mašíny, Palach je náš. Grebeníček hájil svůj pohled na upálení studenta

"Nechte si Mašíny, Palach je náš," řekl komunistický poslanec ve svém obsáhlém vystoupení s tím, že cituje místostarostu Prahy 3 Matěje Stropnického (SZ). Ten také podle Grebeníčka uvedl, že Palach byl dobrovolně v Sovětském svazu na brigádě, o duchovním otci komunismu Karlu Marxovi mluvil jako o géniovi a napsal seminární práci o dějinách Kominterny.

V souvislosti se svými kritiky a debatou o Palachovi mluvil Grebeníček o "obludných lžích a účelových dezinformacích" a o "pokleslé duševní a politické úrovni těch, kteří si vystačí s kompilací polopravd, lží a nenávistných výpadů". Zeman pak podle Grebeníčka "navzdory svým proklamacím mediální manipulaci propadl".

Další poslankyně KSČM Marta Semelová pak dodala, že se těší na den, až Sněmovna bude schvalovat významných den všech, kdo po listopadu 1989 spáchali sebevraždu ze sociálně ekonomických důvodů, a na den, kdy budou odsouzeni ti, kdo schvalovali zahraniční mise českých vojáků.

Plody normalizace sklízíme dodnes, tvrdí Chalánková

Poslanec TOP 09 František Laudát po Grebeníčkově projevu vzkázal sociální demokratům, kteří se nezříkají podpory komunistů pro svou příští vládu. "Tak jste to tady slyšeli, tak se s těmahle lidmi paktujte dál v krajích a po příštích parlamentních volbách se s nimi paktujte taky. Tahle země vám jednou poděkuje." Ze sociálních demokratů se ozval pouze Vítězslav Jandák, který navrhl slovní přestřelku ukončit. "Pojďme toho už nechat ve jménu toho Palacha," uvedl. "Jsme trapní, pojďme od toho," dodal.

Jaroslava Wenigerová (ODS) a Jitka Chalánková (TOP 09) podotkla, že Palach svým činem chtěl národ vyburcovat před letargií po sovětské okupaci na pozvání části komunistických představitelů a před nastupující normalizací. Její plody sklízíme dodnes, "dokonce i tím, že toto musíme poslouchat", uvedla Chalánková ke Grebeníčkovu projevu.

Grebeníček ke svému vystoupení využil druhé kolo projednávání novely, podle níž by se den Palachova činu - 16. leden - měl zařadit mezi významné dny. Poslanci se při závěrečném schvalování, které bude zřejmě příští týden, budou muset vyrovnat i s návrhem Ladislava Šincla (ČSSD). Poslanec požadoval, aby byly volnými dny pátek nebo pondělí v případě, pokud by některý ze státních svátků připadl na některý z víkendových dnů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků