Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Nečas tvrdým slovem kritizoval přijetí kroužkovacího zákona těsně před volbami

Na středečním jednání přijala vláda obecně kladné stanovisko k poslanecké novele, která snižuje na polovinu počet přednostních hlasů pro získání mandátu krajského zastupitele. Šéfovi kabinetu Petru Nečasovi se ale nelíbí, že by novela začala platit jen těsně před letošními krajskými volbami. Případné přijetí novely v takové podobě označil za "průser".

Premiér Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Nečas tvrdým slovem kritizoval přijetí kroužkovacího zákona těsně před volbami

"Zákon začne platit, pokud bude schválen, skutečně týdny před krajskými volbami. I toto je potřeba, abychom v Poslanecké sněmovně ještě projednali," zdůraznila ve středu vicepremiérka Karolína Peake.

Pokud by chtěli voliči vyslat pomocí takzvaného kroužkování svého oblíbeného kandidáta do krajského zastupitelstva, mělo by na to podle poslanecké předlohy nově stačit pět procent preferenčních hlasů místo dosavadních deseti.

Změnu navrhla skupina poslanců ze všech sněmovních stran kromě ODS. Právě šéf občanských demokratů Petr Nečas se k poslanecké iniciativě staví velmi skepticky, zejména co se týče načasování. Otevírat tuto otázku sedm měsíců před volbami do krajů označil za ne „příliš odpovědné“.

Podle Nečase by to byl "průser"

Zákon by podle něj po všech parlamentních procedurách mohl být schválen až někdy mezi červnem a zářím. Takovou situaci na tiskové konferenci pak nesouhlasně komentoval dokonce vulgárním výrazem. "A v tom druhém případě to považuji, dámy prominou, za průser," řekl.

"To znamená v již odstartované volební kampani několik týdnů před volbami změnit podmínky volitelnosti jednotlivých kandidátů na sestavených kandidátních listinách," upozornil. Bylo by proto podle něj rozumnější, kdyby se účinnost tohoto návrhu vztahovala až na další volby v roce 2016.

Předkladatelé poukazují na to, že pokud je hranice přednostních hlasů příliš vysoká, mění se kandidátní listina na vázanou. Pětiprocentní hranice platí i pro sněmovní volby.

Takzvané kroužkování se projevilo výrazně zejména v minulých volbách do Sněmovny. Poslanci se stalo 46 kandidátů z dříve nevolitelných míst kandidátek. Asi největší skok se povedl Janu Floriánovi (ODS), který se z posledního 36. místa pražské kandidátky dostal na osmé. Na tento princip naopak doplatil lídr ODS v Olomouckém kraji Ivan Langer a do Sněmovny nepostoupil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků