Hlavní obsah

Nebe nad Plzní rozťaly gripeny, jeepy s bílou hvězdou vítaly tisíce lidí

Oslavy sedmdesáti let osvobození Plzně americkou armádou vyvrcholily v neděli dopoledne nejočekávanějším bodem programu - městem projel tradiční konvoj historických vojenských vozidel. Ulice lemovaly tisíce diváků.

Nebe nad Plzní rozťaly gripeny, jeepy s bílou hvězdou vítaly tisíce lidí

Díky účasti tří stovek strojů byl letošní konvoj vůbec největší v pětadvacetileté historii plzeňských Slavností svobody. Defilé bylo tentokrát pojato jako vítězná vojenská přehlídka. V čele mašírovala za zpěvu dobových amerických pochodových písní stovka vojáků ve slavnostních uniformách, nebe nad Plzní rozťaly gripeny.

Přehlídka v centru Plzně.

Foto: Ivan Blažek, Právo

Kolona projížděla městem téměř dvě hodiny. Tanky, transportéry, obrněnci, jeepy - technika, která prošla peklem druhé světové války, a teď si ji hýčkají členové klubů vojenské historie, do Plzně se sjeli z celého světa.

Přehlídka v centru Plzně.

Foto: Ivan Blažek, Právo

Jeepy s bílou hvězdou vezly ten nejvzácnější náklad - nadšeně pozdravované americké, belgické veterány. Do západočeské metropole jich dorazily přes vysoký věk - nejstaršímu táhne na stovku - dvě desítky. „Na oslavách jsem už asi po dvacáté, ale pocity mám podobné, jako když jsem do Plzně přijel 7. května 1945,“ uvedl dvaadevadesátiletý americký veterán Earl Ingram.

Sobotní veselice na plzeňském náměstí. Zatančil si i téměř devadesátiletý americký veterán Tom Ingram.

Foto: Ivan Blažek, Právo

„Tlačí se mi do očí slzy, když vidím lidi, kteří to prožívají podobně, jako tenkrát jejich předchůdci. A směji se a raduji s mladými, kteří jsou šťastní a přišli se podívat na staré vojáky, kteří tady byli před sedmdesáti lety,“ dodal Ingram.

Jako v pětačtyřicátém

Vojenskou techniku mohou lidé obdivovat až do konce víkendu v dobovém táboře 16. obrněné divize, který je rozložený v Borském parku. Na místě je padesát kusů dobové americké válečné techniky a tehdejší osvoboditele města věrně napodobuje na 150 nadšenců z řady zemí včetně USA, Ruska i Německa.

Dobový kemp US Army v plzeňském Borském parku.

Foto: Ivan Blažek, Právo

„Z hlediska množství dobové techniky a hlavně autentičnosti je to největší akce svého druhu, jaká se kdy na světě uskutečnila,“ řekl Právu koordinátor tábora Miroslav Seifert.

Akční scénu mohli sledovat návštěvníci v sobotu na nádraží v Plzni - Koterově, kde se uskutečnila rekonstrukce leteckého přepadu německého vlaku. Sobotní večer na hlavním náměstí byl pojatý jako pocta veteránům a pak patřil především swingu.

Nálet na vlak v Plzni - Koterově

Foto: Ivan Blažek, Právo

Víkendem oslavy v Plzni nekončí - ve městě bude dál fungovat menší vojenský kemp v Křižíkových sadech a uskuteční se řada dalších doprovodných akcí. Definitivní tečkou bude oficiální vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko!, na který dojde ve středu 6. května odpoledne, tedy v den, kdy Pattonova armáda v roce 1945 město osvobodila.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků