Hlavní obsah
Foto: archiv

Národní bezpečnostní úřad

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je ústředním orgánem státní správy v České republice. Působí zejména v oblasti ochrany utajovaných informací, jednou z jeho činností je zajišťování bezpečnostních prověrek.

Foto: archiv
Národní bezpečnostní úřad

Národní bezpečnostní úřad pracuje v oblastech zaměřených na zabezpečení a práci s citlivými údaji. Rozhoduje o vydávání osvědčení a dokladů bezpečnostní způsobilosti a zabývá se ochranou utajovaných informací, případně povoluje poskytování takových dat.

Úřad vydává bezpečnostní prověrky osobám pracujícím s utajenými informacemi, například ve vysokých funkcích ve státní správě. Vydává osvědčení pro stupeň Důvěrné, Tajné a Přísně tajné. V čele úřadu stál od roku 2006 do roku 2017 Dušan Navrátil. V únoru 2017 ho nahradil někdejší dlouholetý ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang.

Mezi funkce NBÚ patří zajištění činnosti Národního střediska komunikační bezpečnosti, Národního střediska pro distribuci kryptografického materiálu, Národního střediska pro měření kompromitujícího elektromagnetického vyzařování a Národního střediska pro bezpečnost informačních systémů, které jsou jeho součástí.

Mimo to se stará o národní zabezpečovací systémy, vyvíjí a schvaluje šifrové algoritmy a vytváří politiku kryptografické ochrany, včetně výzkumu a vývoje národních kryptografických prostředků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků