Hlavní obsah
Část pokladu nalezeného u Vysokého nad Jizerou Foto: Muzeum Českého ráje Turnov

Nálezce stříbrného pokladu u Vysokého nad Jizerou dostane 137 tisíc

Bezmála 137 000 korun vyplatí Liberecký kraj jako odměnu nálezci stříbrného pokladu z počátku 14. století. Mince z doby Václava II. a Jana Lucemburského objevil nálezce u Vysokého nad Jizerou letos v létě a spolu se zlomky keramické nádoby, v níž zřejmě poklad původně byl, vše odevzdal Muzeu Českého ráje v Turnově.

Část pokladu nalezeného u Vysokého nad Jizerou Foto: Muzeum Českého ráje Turnov
Nálezce stříbrného pokladu u Vysokého nad Jizerou dostane 137 tisíc

Liberecký kraj mu jako odměnu vyplatí dvojnásobek obvyklého nálezného. To je podle zákona stanoveno jako deset procent z hodnoty nálezu. Rozhodli o tom v úterý krajští zastupitelé.

„Dar poskytnutý Libereckým krajem je mimořádným poděkováním za odevzdání nálezu, protože ve smyslu památkového zákona jsou mince majetkem Libereckého kraje a zůstanou ve sbírce pod správou Muzea Českého ráje v Turnově. Chceme motivovat další nálezce k odevzdávání archeologických nálezů, které tak neskončí v soukromých sbírkách,” řekla k odměně krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Majitel poklad ukryl do mělké jamky

Mince a zlomky keramiky objevil nálezce ve svahu v úrovni lesní hrabanky a zasahovaly asi 30 centimetrů pod povrch. Archeologové z turnovského muzea v místě provedli výzkum. Objevili původní mělkou jamku, kterou majitel mincí vyhloubil do rozpadlého skalního podloží. Mince pak uschoval do keramické nádoby a zasypal je zeminou.

Poklad odkryla eroze. Archeologové našli zlomky nádoby a také další minci, celkem jich tak mají 160. „Z toho 41 vyrazili raziči za vlády Václava II., 118 pochází z doby panování Jana Lucemburského, původ jedné mince není doposud upřesněn,” doplnil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Mincím zůstal lesk

Podle odborníků nebyly zřejmě mince dlouho v oběhu, protože řada z nich si zachovala i mincovní lesk. Ukryty byly zřejmě kolem roku 1340.

Podobný poklad objevili v roce 1916 v osadě Tříč nedaleko Vysokého nad Jizerou, obsahoval 561 pražských grošů, které jsou dnes v Národním muzeu. Oba nálezy byly objeveny podél významné obchodní stezky spojující Čechy se Slezskem. Hodnotu letošního nálezu znalci odhadli na 684 600 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků