Hlavní obsah
Navátý sníh kolem poštovny na Sněžce (snímek z 11. ledna) Foto: Blaha Dalibor, ČTK

Na Sněžce se prokopávali k zaváté poštovně. Dveře odkryli za půldruhé hodiny

Provozovatel České poštovny na vrcholu 1603 metrů vysoké Sněžky Dalibor Blaha se úspěšně prokopal do nejvýše položené stavby v Česku. Ta byla od začátku týdne prázdná, personál ji opustil kvůli naváté pětimetrové závěji.

Navátý sníh kolem poštovny na Sněžce (snímek z 11. ledna) Foto: Blaha Dalibor, ČTK
Na Sněžce se prokopávali k zaváté poštovně. Dveře odkryli za půldruhé hodiny

Blahovi pomáhal brigádník, s jehož pomocí se podařilo ve středu za půldruhé hodiny odkrýt zprvu zaváté vchodové dveře. „Nejprve jsme se museli do objektu vůbec nějak dostat. Poštovna je po několikadenní odstávce opět v plném provozu,“ ujistil Blaha.

Ve čtvrtek práce pokračovaly. Muže vyzbrojené lopatami a sněhovými hrably čeká ještě prorazit možná dvacetimetrový koridor čtyřmetrovými návějemi pro snadnější přístup víkendových hostů.

„Víkend slibuje pěkné počasí. Počítám, že pojede i lanovka, což předpokládá množství lidí, kteří se přijedou na ty masy sněhu podívat. Musíme pro ně vytvořit optimální prostor,“ doplnil Blahův otec Milan.

Personál poštovny prorážel sněhové závěje při rychlosti větru v poryvech okolo 140 kilometrů v hodině. Noc ze středy na čtvrtek Sněžku provětrala až 170kilometrovým orkánem. Během čtvrtka rychlost větru klesla na 90 kilometrů. Okolo čtvrtečního poledne už skoro nefoukalo.

Navátý sníh kolem poštovny na Sněžce (snímek z 11. ledna)

Foto: Blaha Dalibor, ČTK

„Poštovnu, kterou jsme koupili Jaroslavy Skrbkové, provozujeme osmým rokem a takovou situaci jsme tady zatím zažili pouze jednou. Tuším tak před sedmi lety,“ zavzpomínal Dalibor Blaha.

Poštovnu vyhřívá elektrické topení jištěné v případě výpadku elektřiny elektrocentrálou. Tu lze použít v případě, pokud je možné ji umístit venku. Sníh a led udělal z dřevostavby eskymácké iglů.

Vrcholová stavba z dílny architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana vyrostla na Sněžce v roce 2007. Dřevostavba přizpůsobená arktickým podmínkám nahradila původní objekt z roku 1899, který bývalá poštmistrová z Velké Úpy v 90. letech minulého století zrekonstruovala.

Nová poštovna Anežka, nazvaná podle vitráže sv. Anežky na jednom okně, nabízí stejně jako její předchůdkyně poštovní a občerstvovací služby. Spolu se sousední kaplí sv. Vavřince je nejvýše položenou stavbou v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků