Hlavní obsah
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a stranický předvolební mikrobus. Strana měla relativně nízké výdaje na kampaň, na eurovolbách tak vydělá. Foto: Milan Malíček, Právo

Na eurovolbách vydělají Piráti a ODS, ANO ztratí až 20 milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají zřejmě Piráti a také ODS. Jejich náklady na kampaň byly nižší než příspěvek, který od státu dostanou za obdržené hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a stranický předvolební mikrobus. Strana měla relativně nízké výdaje na kampaň, na eurovolbách tak vydělá. Foto: Milan Malíček, Právo
Na eurovolbách vydělají Piráti a ODS, ANO ztratí až 20 milionů

Vládní ANO vynaložilo na kampaň podle dostupných informací až 35 milionů korun, od státu dostane za hlasy zhruba 15 milionů. Ztrátové budou volby také pro koaliční ČSSD, rozdíl mezi náklady na propagaci a státním příspěvkem by u ní měl činit asi minus osm milionů korun. Sociální demokraté chtěli dát na kampaň 11 milionů korun a za hlasy obdrží 2,8 milionu.

Ve skoro sedmimilionovém minusu volby patrně skončily pro koalici STAN a TOP 09, která deklarovala náklady 15 milionů korun a získá od státu přes osm milionů.

Stát stranám vydá asi 65,8 milionu korun. Za každý hlas, který obdržely, získají 30 korun. A to nejen ty, co se do europarlamentu dostaly, ale všechny, které získaly více než jedno procento hlasů. Kromě stran, které uspěly, získají od státu finance ještě ČSSD, hnutí Hlas a hnutí EU TROLL.

Skoro shodnou ztrátu kolem 3,5 milionu by měly volby přinést pro KSČM a pro hnutí SPD Tomia Okamury. Komunisté uváděli náklady kampaně 8,5 milionu korun, hlasy jim přinesou skoro pět milionů. Hnutí SPD dostane od státu 6,5 milionu korun, za kampaň chtělo dát deset milionů.

Výsledek voleb do Evropského parlamentu

Foto: David Ryneš, Novinky

V mírné ztrátě by měli skončit lidovci, kteří ze stranické pokladny vyčlenili na volby 5,5 milionu korun. Od státu dostanou za hlasy asi o 350 000 korun méně.

Výdaje na kampaň a státní příspěvek za obdržené hlasy (v mil Kč)
 stranavýdajezisky
ANO3515
ODS1010,35
Piráti610
STAN+TOP 09158
SPD106,5
KDU-ČSL5,55,2
KSČM8,55
zdroj: ČTK

Naopak zhruba 350 000 korun by měli vydělat občanští demokraté při deklarovaných desetimilionových nákladech a příjmu od státu 10,346 milionu korun. Pirátům by měly eurovolby vynést 3,9 milionu. Na propagaci uváděli šestimilionové výdaje, za hlasy obdrží téměř deset milionů.

Kolik stálo strany jedno získané eurokřeslo (v mil. korun)
stranapočet křeselvýdaje na jedno získané křeslo
ANO65,8
ODS42,5
Piráti32
STAN+TOP 0935
SPD2
5
KDU-ČSL2
2,75
KSČM1
8,5
zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků