Hlavní obsah
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Mynář podle Chovance policii neřídí. Kdo nechal uzavřít Hradčanské náměstí, neprozradil

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek poslancům neprozradil, kdo a proč nařídil uzavření Hradčanského náměstí při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Zopakoval jen, že to byla součást bezpečnostních opatření. Zdůraznil ale také, že kancléř českého prezidenta Vratislav Mynář policii neřídí.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Mynář podle Chovance policii neřídí. Kdo nechal uzavřít Hradčanské náměstí, neprozradil

Chovanec to uvedl na dotaz předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který tvrdil, že by na Hradčanské náměstí směl, pokud by k tomu měl Mynářovo svolení. "Jak mi řekl jeden z vašich lidí, kdyby vám to povolil pan Mynář, tak vás na to Hradčanské náměstí pustíme," uvedl Kalousek.

Ministr k tomu uvedl, že policie slouží České republice a jeho lidem a že "nemůže sloužit ani Hradu, ani Chovancovi ani nikomu v této Poslanecké sněmovně". "Žili jsme v době, kdy jsme se chodili ptát, co na to Rusové. Já nechci žít ve světě, kde se budeme ptát, co na to Číňané, případně co na to pan Mynář," řekl Chovanec.

Dodal, že kancléřovou rolí není řídit policii a neřídí ani ochrannou službu prezidenta.

Rozzlobený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek při pochodu k Hradčanskému náměstí. Vpravo europoslanec Jaromír Štětina

Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek si stěžoval na to, že se kvůli záboru nemohla před Hradem uskutečnit ohlášená demonstrace proti čínské lidskoprávní politice, která se nakonec konala v nedalekém parku. Podle Kalouska to bylo proti ústavnímu právu na shromažďování. Chovanec v souladu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým uvedl, že svolavatel demonstrace místo jejího konání změnil.

Policie pochybila jen na FAMU, míní Chovanec

Ministr také uvedl, že policie pochybila pouze při postupu na pražské FAMU, do jejíž budovy vstoupila kvůli tibetským vlajkám a žádala informace od děkana. "Dotčení policisté byli identifikováni a je s nimi zahájeno kárné řízení," uvedl Chovanec. [celá zpráva]

Jediné trestní řízení v souvislosti s tibetskými vlajkami se podle Chovancových informací vede proti čínskému občanovi, který měl protičínskému demonstrantovi sebrat tibetskou vlajku a dopustit se tak přestupku.

Ministr potvrdil také informace, že Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje policisty, kteří jsou podezřelí, že na Vinohradech zadrželi a poté slovně i fyzicky napadli studenta kritizujícího bezpečnostní opatření kvůli čínskému prezidentovi. "Ten případ je potřeba řešit s veškerou vážností a s veškerou rozhodností a razancí," řekl. Podrobnější informace by podle ministra měli dostat poslanci písemně před čtvrteční mimořádnou schůzí k tomuto tématu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků