Hlavní obsah
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (za ANO) Foto: Pavel Karban, Právo

Moravskoslezským hejtmanem je rektor Vondrák

Dosavadní rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák (ANO) se ve čtvrtek v Ostravě stal novým hejtmanem Moravskoslezského kraje. Sedmapadesátiletý akademik byl zvolen hejtmanem 36 hlasy zastupitelů hnutí ANO 2011, KDU-ČSL a ODS. Právě tyto tři strany tvoří novou krajskou koalici. V opozici skončila ČSSD, KSČM a Koalice SPD a SPO.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (za ANO) Foto: Pavel Karban, Právo
Moravskoslezským hejtmanem je rektor Vondrák

„V mém životě se takový řetěz objevil několikrát. Dvakrát jako u děkana fakulty, dvakrát u rektora univerzity. Musím říct, že jsem si vždy tohoto velmi vážil. Řetěz je symbolem, který má velkou váhu, váhu prestiže, řekl bych i váhu moci, ale především váhu zodpovědnosti,“ řekl nový hejtman hned po svém zvolení. Dodal, že úkoly, které na zastupitele severní Moravy a Slezska čekají, nejsou jednoduché.

„Věřím v týmovou práci. Věřím, že i když jsme zástupci různých stran a různých názorů, tak najdeme společnou řeč,“ doplnil.

V 65 členném zastupitelstvu drží trojkoalice 36 míst. V 11členné krajské radě má hnutí ANO šest, lidovci tři a občanští demokraté dvě místa. Uvolněných radní bude devět, hejtman a osm náměstků. Prvním náměstkem hejtmana se stal současný ředitel Charity ČR Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Domluvené koalice v krajích

Foto: David Ryneš, Novinky

Dalšími náměstky hejtmana Vondráka byli zvoleni hlasy nové trojkoalice dosavadní místostarosta Klimkovic Jakub Unucka (ODS), kvestor Slezské univerzity Jaroslav Kania, karvinský gynekolog Martin Gebauer, místostarosta Krnova Jan Krkoška a podnikatelka ve stavebnictví a strojírenství Jarmila Uvírová (všichni ANO).

Náměstky byli zvoleni i místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny (ODS) a místostarosta Mořkova na Novojičínsku a krajský tajemník KDU-ČSL Jiří Navrátil.

Zbylými radními se stala podnikatelka v gastronomii Radomíra Vlčková (ANO) a starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL).

V zastupitelstvu Moravskoslezského kraje má ve volbách vítězné hnutí ANO 22 mandátů, ČSSD obsadilo 14 křesel, KSČM devět a KDU-ČSL osm míst, a po šesti zastupitelích má Koalice SPD a SPO i ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků