Hlavní obsah

Mladí Češi vedou mezi Evropany v užívání marihuany a extáze

Mladí Češi si i nadále mezi svými evropskými vrstevníky udržují prvenství v konzumaci konopí a extáze. Česko je však zároveň jednou z mála zemí, v níž klesá kriminalita související s drogami. V rámci celé EU přitom mezi lety 2002 a 2007 tento druh kriminality vrostl o 29 procent. Vyplývá to z aktuální výroční zprávy agentury EU pro drogy (EMCDDA).

Mladí Češi vedou mezi Evropany v užívání marihuany a extáze

Marihuanu, někdy v životě již kouřilo 44 procent mladých Čechů do 24 let, nejvíce v EU. Podobně jsou na tom pouze Francouzi a Dánové. Evropský průměr přitom činí 30,5 procenta. První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Česká republika se podle výroční zprávy od ostatních zemí EU se však paradoxně odlišuje také tím, že na jejím území není marihuana spojena s největším počtem drogových deliktů. 

Ze zprávy agentury vyplývá kromě jiného i to, že v západní Evropě narůstá počet uživatelů kokainu. Kokain patří s pervitinem do skupiny stimulačních drog, které po konopí představují druhý nejčastěji užívaný typ drogy v Evropě.

Užívání kokainu je rozšířeno především v západních zemích EU. "Jsou známky toho, že spotřeba kokainu roste v prostředí zábavy," řekl vedoucí národního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík. Týká se to prý i ČR.

Vedeme i v produkci pervitinu

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Národní protidrogové centrály (NPC) Jakuba Frydrycha je ČR největším producentem pervitinu v Evropě. Metamfetamin se prý připravuje zejména v malých výrobnách po celé ČR. Loni odhalila protidrogová centrála 434 varen, o rok dříve pak 388.

Podle NPC v ČR stoupá také počet pěstíren marihuany. Loni v tuzemsku policisté odhalili 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků