Hlavní obsah

Ministr vnitra Langer chce prověřit nemocniční vraždy

Ministr vnitra Ivan Langer vyzval ve středu policejního prezidenta Vladislava Husáka, aby důkladně prověřil okolnosti vyšetřování vražd pacientů v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Šéf policie uvedl, že důkladnou kontrolu již zadal. Současně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že zřídí speciální znaleckou komisi.

Ministr vnitra Langer chce prověřit nemocniční vraždy

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) ve středu uvedl, že "žádné konkrétní podezření nemá", ale jde podle něj o "natolik závažný případ, že veřejnost má právo se dozvědět, zda nedošlo k nějakému pochybení." Zároveň dodal, že výsledek kontroly očekává v horizontu několika dní.

Policejní prezident oznámil, že už důkladnou kontrolu zadal. "Vydal jsem jednoznačný pokyn vedoucímu odboru vnitřní kontroly Policejního prezidia, aby spolu s kontrolním pracovištěm správy Východočeského kraje důkladně prověřil postup odpovědných policejních orgánů Okresního ředitelství Policie ČR v Havlíčkově Brodě, které trestní oznámení 23. října 2006 obdrželo," uvedl ve svém prohlášení Husák s tím, že ho informace o možné zbytečné prodlevě u práce policie znepokojily. "Případem, který v naší zemi nemá obdoby, jsem otřesen," podotkl Husák.

Julínek zřídí znaleckou komisi

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se chystá zřídit znaleckou komisi, která by měla prověřit postup zdravotníků v případě vražd pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Řekl to ve středu po schůzce s Langrem. Společně se pak chystají vytvořit návod, jak by měla zdravotnická zařízení při podezření na závažné trestné činy postupovat.

Julínek se o komisi zmínil již začátkem týdne. Její zřízení si ale rozmyslel. Nyní uvedl, že má o případu víc informací a vidí potřebnost znaleckého prověření. "Existují tady indicie o tom, že ten postup byl přinejmenším laxní," uvedl Julínek.

Zatím však neupřesnil, jak by komise měla vypadat a na co by se měla zaměřit. Na jejím složení, úkolu a působení se chce ministr shodnout s hejtmanem. S ním i s vedením nemocnice se chystá setkat v pátek. Zatímco Julínek chce prověřit postup zdravotníků, Langer již uložil policejnímu prezidentovi, aby prošetřil kroky policie.

Podle Julínka nemocnice nevědí, jak by měly v případě podezření na závažné trestné činy postupovat. Uvedl, že je proto nutné "zvýšit právní vědomí" ve zdravotnických zařízeních. Ministerstva zdravotnictví a vnitra pro ně připraví přesný pokyn.

Policie z vraždy osmi pacientů obvinila bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem, který zabraňuje srážlivosti krve.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků