Hlavní obsah

Ministr podal kárnou žalobu na soudkyni kvůli Škrlové

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podle České televize podal kárnou žalobu na předsedkyni brněnského městského soudu Marcelu Komárkovou. Vadí mu, že případ Barbory Škrlové, která se vydávala za třináctiletou Annu, svévolně a bez pádného důvodu přidělila jinému soudci, než na kterého podle rozvrhu práce vycházel.

Ministr podal kárnou žalobu na soudkyni kvůli Škrlové

"Paní předsedkyně tuto konkrétní kauzu odňala zákonnému soudci a přidělila ji jinému soudci. My toto považujeme za jednání, které by mohlo být velmi nebezpečné do budoucna," řekl ČT Pospíšil. O osudu Komárkové rozhodne kárný senát Vrchního soudu v Olomouci. Podle Pospíšila půjde o precedenční rozhodnutí.

"Nemám v ruce tu žalobu, neznám její text. Budu se k tomu vyjadřovat, až ji budu mít," řekla ČT Komárková.

Soudci pracují podle rozpisu, u Aničky to ale neplatilo

Jednotlivé kauzy jsou soudcům přidělovány na základě rozpisu práce. Přidělování případů na soudech si každý rok určují předsedové senátu sami. Přesně stanovují systém, podle kterého se kauzy jednotlivým soudcům rozdělují. Vyloučit by se tím mělo možné ovlivňování. Mimořádné kauzy navíc dostávají specialisté na jednotlivé oblasti.

V Brně pracuje na agendě nalezenců soudkyně Lidmila Malá. Pro tuto oblast je tedy takzvaným zákonným soudcem. O osudu Aničky ale rozhodovala její kolegyně Jaroslava Rezová. Na zákonného soudce má přitom podle Listiny základních práv a svobod nárok každý. Jen v mimořádných případech, kdy hrozí podezření z podjatosti, může být případ předán jinému soudci.

Soud neví, zda rozhoduje o existujícím člověku

Domnělou třináctiletou Annou městský soud letos v březnu nepravomocně svěřil do péče Kláry Mauerové. Vyšší instance tento verdikt zrušila a případ vrátila zpět. Aby mohly soudy věc uzavřít, musí vědět, zda Anna existovala, nebo se za ni vydávala přítelkyně Kateřiny Mauerové Barbora Škrlová. Ta je nyní pravděpodobně v zahraničí a o návratu do Česka podle dřívějších informací neuvažuje. Policie na ni dostala několik trestních oznámení.

Klára Mauerová a její sestra Kateřina jsou podezřelé z týrání dvou Klářiných synů, sedmiletého Ondřeje a devítiletého Jakuba. Případ vyšel najevo poté, co policie našla mladšího chlapce nahého a svázaného v komoře domu v Kuřimi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků