Hlavní obsah
Ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Jan Handrejch, Právo

Milan Chovanec

Milan Chovanec je český politik a bývalý ministr vnitra ČR. Od června 2017 do února 2018 byl pověřeným předsedou ČSSD. V roce 2013 se stal poslancem. Od roku 2002 zastával funkci zastupitele Plzně, později krajského zastupitele hejtmana Plzeňského kraje. Na tomto postu působil do roku 2014.

Ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Jan Handrejch, Právo
Milan Chovanec

Milan Chovanec se narodil 31. ledna 1970. Na Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni získal v roce 2009 titul bakalář. Byl však mezi několika absolventy, s nimiž ZČU později zahájila správní řízení kvůli nejasnostem kolem nestandardních podmínek studia. Hrozilo mu dokonce, že o titul přijde. Sám ho v oficiální komunikaci nepoužívá.

Chovanec pracoval do roku 1989 v Československé bance, poté začal podnikat v oblasti maloobchodu, velkoobchodu a služeb.

Členem ČSSD je od roku 1997, pět let nato se stal zastupitelem města Plzně. V roce 2008 usedl v zastupitelstvu Plzeňského kraje a zároveň se stal 1. náměstkem tehdejší hejtmanky Milady Emmerové (ČSSD).

Emmerovou nakonec o dva roky později po její rezignaci ve vedení kraje vystřídal. Podruhé byl jmenován hejtmanem Plzeňského kraje v roce 2012, a to i přesto, že ČSSD skončila ve volbách druhá za ODS. Občanští demokraté totiž nenalezli dostatečně silného koaličního partnera a vláda nad krajem proto připadla ČSSD a KSČM.

Milan Chovanec jako hejtman Plzeňského kraje

Foto: Milan Malíček, Právo

Od roku 2011 byl v ČSSD stínovým ministrem dopravy.

V roce 2013 kandidoval do Sněmovny a uspěl. Byl lídrem Plzeňského kraje. Ihned po volbách byl jedním z účastníků tzv. lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, jejíž utajování znamenalo přinejmenším pozastavení rozjeté kariéry jejích aktérů. Chovanec byl výjimkou. Jako jediný účast na schůzce ihned přiznal, zatímco například Michal Hašek neoblomně trval na tom, že žádná schůzka neproběhla.

Sobotka vzal Chovance na milost a navrhl ho na post ministra vnitra, jímž byl také nakonec v lednu 2014 jmenován. O měsíc později se vzdal pozice zastupitele Plzeňského kraje.

Za podpory premiéra Sobotky se na sklonku roku 2014 rozhodl, že bude usilovat o post statutárního místopředsedy ČSSD. V prvním kole mu sice zvolení uniklo o tři hlasy, ve druhém kole však vítězství dosáhl. V březnu 2015 se stal prvním místopředsedou ČSSD a od června 2017 je pověřený předseda ČSSD.

Poslanecký mandát obhájil i v roce 2017.

Na celostátním sjezdu ČSSD v únoru 2018 se pokusil v řádné volbě obhájit post předsedy strany, avšak nepostoupil ani do druhého kola. O místopředsednickou funkci už se poté neucházel.

V roce 2013 výrazně zhubl, po krajských volbách v roce 2012 vážil 180 kilogramů, jak sám přiznal. Shodil několik desítek kilogramů, lékaři mu poté operativně odstranili přebytečnou kůži. Při operaci se ale vyskytly komplikace a Chovanec, tehdy už v roli ministra, musel znovu na sál.

Chovanec je ženatý, má dvě děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků