Hlavní obsah
Mikuláš Ferjenčík Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz

Mikuláš Ferjenčík

Český politický aktivista, člen Pirátské strany za Pardubický kraj a mezi lety 2010 a 2014 jejich místopředseda. Od roku 2014 zastupitelem hlavního města Prahy. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 byl zvolen poslancem.

Mikuláš Ferjenčík Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz
Mikuláš Ferjenčík

Ferjenčík se narodil 19. března 1987 v Českých Budějovicích. Mládí strávil v Cholticích u Pardubic. Pochází z politicky aktivní rodiny - jeho prastrýc a jmenovec, byl v období třetí republiky demokratický politik, otec byl obecním zastupitelem, sestra je jako on poslankyní za Piráty.

V letech 1998 až 2016 studoval na Gymnáziu Přelouč. Díky stipendiu nadace Open Society Fund strávil dva roky na Brentwood School v Essexu ve Velké Británii, kde i odmaturoval. Po dvou letech strávených na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy přešel na Fakultu strojní ČVUT. Náročné studium se mu však nedařilo skloubit s prací pro Piráty. Proto v roce 2011 nastoupil na Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy, kde získal bakalářský titul v oboru Základy humanitní vzdělanosti. V současnosti žije s přítelkyní a synem v Praze.

Od roku 2009 je členem České pirátské strany. Mezi lety 2010 a 2014 byl jejich místopředsedou. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 byl na 9. místě za Piráty, ale nebyl zvolen, protože strana se do Evropského parlamentu pro málo hlasů nedostala. V komunálních volbách v roce 2014 byl za Piráty zvolen zastupitelem hlavního města Prahy. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 byl lídrem Pirátů v Pardubickém kraji. S 1661 preferenčními hlasy byl zvolen poslancem.

V pražském zastupitelstvu má na starosti oblasti územního rozvoje, veřejné dopravy, životního prostředí a kultury. Snaží se zlepšovat uživatelskou přístupnost pražského magistrátu, například prosadil zveřejnění připravovaného územního plánu Prahy. Pracoval také pro protikorupční iniciativu Rekonstrukce státu. Působí jako lektor kroužků zábavné logiky pro první stupeň na dvou základních školách v Praze. Pomohl zabránit zavedení turniketů v pražském metru a výrazně přispěl k zapojení České pirátské strany do mezinárodního Pirátského hnutí.

Ve volném čase hraje fotbal a na akordeon s nímž byl členem už rozpadlé folk-punkové formace Potomci Slavníkovců.

V parlamentu chce prosazovat zveřejňovací povinnost ČEZu a Českých drah, zrušit podporu biopaliv, rozšířit vzdělání mezi více generací a sociální skupiny a bojovat s nezamýšlenými dopady zákonů na lidi, kterých se původně neměl týkat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků