Hlavní obsah
Místopředseda ODS Martin Kupka na stranickém kongresu v Olomouci Foto: Luděk Peřina, ČTK

Martin Kupka

Starosta obce Líbeznice, bývalý tiskový mluvčí, mluvčí iniciativy Stop letišti Vodochody, ale také poslanec Sněmovny za ODS. To vše představuje současný místopředseda strany ODS Martin Kupka.

Místopředseda ODS Martin Kupka na stranickém kongresu v Olomouci Foto: Luděk Peřina, ČTK
Martin Kupka

Narodil se 28. října 1975 v Jilemnici, kde také absolvoval gymnázium. Poté vystudoval žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity, na které od roku 2007 přednáší o problematice komunikace s médii a kultuře mluveného projevu.

Již při studiích se zajímal o vážnou hudbu a ve svém rodném městě pořádal Zimní hudební festival. Později pracoval jako moderátor rádia Classic FM a Českého rozhlasu.

Od roku 2001 působil především v oblasti public relations, kde na pozici tiskového mluvčího, za které získal řadu ocenění, vystřídal několik úřadů státní správy a samosprávy. Rok byl mluvčím Magistrátu hlavního města Prahy, od roku 2004 Středočeského kraje a v roce 2009 Ministerstva dopravy. Necelý rok zastával funkci mluvčího vlády ČR Petra Nečase, ale s tímto postem skončil ve chvíli, kdy byl zvolen starostou obce Líbeznice v roce 2010.

Na kongresu ODS 18. ledna 2014 byl v prvním kole volby zvolen místopředsedou strany. V komunálních volbách v roce 2014 i v roce 2018 obhájil post starosty obce Líbeznice, když vedl kandidátku Občanské demokratické strany, která v obci volby vyhrála. Od roku 2016 je také zastupitelem Středočeského kraje.

Jen tak tak poslancem

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 kandidoval za ODS ve Středočeském kraji. Zprvu se zdálo, že neuspěl, volič Tomáš Novák ale podal na základě vlastních zkušeností žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu - šlo o to, že Kupkovi, který byl až na 31. místě kandidátky, nebyly započítány správně preferenční hlasy

Soud nařídil dosud největší přezkoumání volebních lístků. Ve veřejném jednání 19. listopadu 2017 pak rozhodl, že se Kupka stal poslancem namísto Petra Bendla.

Martin Kupka je ženatý a má dvě děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků