Hlavní obsah
Marek Šnajdr Foto: archiv, Právo

Marek Šnajdr

Marek Šnajdr, někdejší náměstek ministrů zdravotnictví Tomáše Julínka a Dany Juráskové, se v roce 2010 stal poslancem za ODS. O dva roky později složil mandát kvůli sporům o daňový balíček Nečasovy vlády. V souvislosti s tím byl později obviněn z korupce, neboť si měl odchodem ze Sněmovny vysložit místo předsedy dozorčí rady státního podniku Čepro.

Marek Šnajdr Foto: archiv, Právo
Marek Šnajdr

Marek Šnajdr se narodil 6. ledna 1975 ve Frýdku-Místku. Po maturitě se přestěhoval do Prahy, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou Fakultu financí a účetnictví, obor finance. Studia úspěšně zakončil titulem bakalář.

Do roku 2006, kdy přešel na ministerstvo zdravotnictví, působil jako ředitel pro vnější vztahy a podporu obchodu ve společnosti Pfizer, která se zaměřuje na výzkum a vývoj léků. Ještě předtím zastával funkci finančního manažera.

Obviněn z korupce

Členem ODS je od roku 1993 a vždy se nejvíce zabýval problematikou zdravotnictví a veřejných financí. Aby měl větší možnost své zkušenosti uplatňovat v praxi, se rozhodl stát se poslancem. Soustředil se hlavně na Mělnicko, za které byl zvolen a kde má, i přes práci v Praze, trvalé bydliště.

Marek Šnajdr se v roce 2012 zařadil mezi takzvané rebely, již vystoupili proti vládnímu daňovému balíčku, který obsahoval mimo jiné i zvýšení DPH a s jehož odsouhlasením spojil premiér Petr Nečas hlasování o důvěře vládě. Šnajdr se den před hlasováním rozhodl s poslanci Petrem Tluchořem a Ivanem Fuksou složit mandát, aby nehlasoval pro balíček a zároveň nepomohl k pádu vlády.

Všichni tři byli o několik měsíců později obviněni kvůli podezření z korupce a vzati do vazby. Úplatek měli přijmout ve formě lukrativních postů ve státních či polostátních firmách. Zatímco Fuksa usednul v dozorčí radě Českého Aeroholdingu, Šnajdr se nedlouho po složení mandátu stal předsedou dozorčí rady státního podniku Čepro. Po obvinění ale trval na tom, že si v Čepru platově pohoršil zhruba o 60 procent.

Stíhání nakonec zrušil Nejvyšší soud s tím, že trojici, a tedy i Šnajdra, kryla poslanecká indemnita (imunita, která chrání poslance před stíháním za jeho projevy a hlasování ve Sněmovně). I když toto rozhodnutí označil Ústavní soud následně za nezákonné, nebylo možné poslance znovu stíhat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků