Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Listopadové počasí láme rekordy, na severu Čech bylo přes dvacet stupňů

Na čtyřech místech Česka padl v sobotu absolutní teplotní rekord pro listopad. Nejtepleji bylo v Kopistech, kde naměřili 20,4 stupně Celsia. Dvacet stanic překonalo teplotní rekord pro 7. listopad. Bylo mezi nimi i pražské Klementinum, kde se teplota sleduje od roku 1775. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Listopadové počasí láme rekordy, na severu Čech bylo přes dvacet stupňů

Na většině území Čech se v sobotu teploty pohybovaly od 15 do 20 stupňů Celsia. „Nejtepleji bylo v oblasti centrálního Podkrušnohoří, konkrétně v oblasti Mostecké pánve, k čemuž přispěl zejména sluneční svit,“ uvedli meteorologové. Chladněji bylo na severovýchodě a východě Čech a na Moravě a ve Slezsku.

V Kopistech teplota překonala hranici letního dne. Dosavadní listopadové maximum z roku 1971 tam bylo 18,9 stupně Celsia. Listopadový rekord pro konkrétní místo byl překonán i na stanicích Tušimice a Smolnice v Ústeckém kraji a také na nedaleko ležící stanici Kralovice v Plzeňském kraji.

V Klementinu v sobotu meteorologové ve 14:00 naměřili 19,1 stupně Celsia, čímž byl překonán dva roky starý rekord pro tento den, který byl 17,6 stupně. Je to také historicky druhá nejvyšší listopadová teplota naměřená v Klementinu. Rekord z 3. listopadu 1970 má hodnotu 19,5 stupně Celsia.

Meteorologové očekávají, že nedělní maxima budou opět mezi 16 a 20 stupni.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků