Hlavní obsah
LIDEM Foto: http://www.lidem.cz/

LIDEM

LIDEM byla politická strana, která vznikla pod taktovkou Karolíny Peake poté, co se ona a několik dalších poslanců odtrhli v roce 2012 od Věcí veřejných. Tito nezařazení poslanci pak nahradili Věci veřejné ve vládní koalici Petra Nečase. LIDEM je zkratkovým slovem pro liberální demokraty.

LIDEM Foto: http://www.lidem.cz/
LIDEM

Karolína Peake ohlásila nečekaně odchod z vládní strany Věci veřejné v dubnu 2012. Spolu s ní odešlo sedm dalších poslanců, mezi nimi Lenka Andrýsová, Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Jana Suchá, Martin Vacek a Jiří Rusnok. Všichni přišli o členství v klubu Věci veřejné, a jelikož nedali dohromady jiný poslanecký klub, působili ve Sněmovně jako nezařazení poslanci pod hlavičkou LIDEM.

Nový vládní subjekt ohlásil podporu dohodnutým koaličním návrhům z dob vlády s Věcmi veřejnými. Jedním z klíčových témat bylo tažení proti korupci, které prosazovala Peake ještě coby vicepremiérka.

Zakladatelka stranu překvapivě opustila

Ačkoli byla LIDEM po většinu jejího působení ve Sněmovně vnímána zejména jako uskupení poslanců kolem Karolíny Peake, nejsilnější osobnosti partaje, tato klíčová postava v roce 2013 odešla z čela strany a stáhla se do politického ústraní.

Došlo k tomu v závěru vládní krize, která nastala poté, co policejní zásah na úřadu vlády nastartoval tzv. kauzu Nagyová, jejímž důsledkem byl pád vlády Petra Nečase. I poté se bývalá koalice snažila uhájit postavení ve Sněmovně a utvořit novou koalici na půdorysu té bývalé, ovšem v čele s Miroslavou Němcovou (ODS).

Strany ODS, TOP 09 a LIDEM deklarovaly většinu 101 hlasů ve Sněmovně, při klíčovém hlasování o důvěře úřednickému kabinetu Jiřího Rusnoka se však odtrhli dva poslanci ODS, načež proti nové vládě nehlasovala ani Peake, která jako jediná ze strany LIDEM opustila při hlasování jednací sál.

Reakce jejích spolustraníků byly vesměs kritické, Peake se následně rozhodla stáhnout do politického ústraní a rezignovala na post předsedkyně LIDEM.

Po roce 2013 se z LIDEM stalo neparlamentní uskupení. Do parlamentu se už v žádných následujících volbách její zástupci nedostali. V roce 2014 v komunálních volbách dokonce získala strana pouhé čtyři zastupitele v celé ČR.

V březnu 2014 se strana přejmenovala na VIZE 2014. Název dlouho nevydržel a na čtvrtém celorepublikovém sněmu 31. května 2015 byla strana přetransformována na hnutí Řád národa. Cílem hnutí je dostat se opět do parlamentu. Prosazuje vlastenectví, dodržování zákonnosti, respektování historického tradicionalismu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků