Hlavní obsah
Obyvatel Chrastavy na Liberecku sleduje říčku Jeřici po vydatném nočním dešti. Foto: Radek Petrášek, ČTK

Libereckem se přehnaly další bouřky, Bílý Kostel nad Nisou opět vyplaven

Průtrž mračen, která v neděli odpoledne zasáhla Liberecko, vyplavila Bílý Kostel nad Nisou. Zhruba půlhodinový intenzivní déšť se na hladině řeky Nisy příliš neprojevil, záplavová vlna ale přišla z okolních polí. Sever Čech mezitím dál trápí bouřky s kroupami a silným větrem. Nejsilnější bouře byly zaznamenány v oblasti Šluknovského výběžku a další bouřky postupují od Plzně směrem na sever.

Obyvatel Chrastavy na Liberecku sleduje říčku Jeřici po vydatném nočním dešti. Foto: Radek Petrášek, ČTK
Libereckem se přehnaly další bouřky, Bílý Kostel nad Nisou opět vyplaven

Obec Bílý Kostel nad Nisou na Liberecku patří k těm, které záplavy před týdnem zasáhly nejvíce. Lidé jsou zoufalí, celý týden své domy a sklepy uklízeli a dnes mohou začít znovu, řekl k tomu starosta Jiří Formánek.

Druhá povodeň smetla týden práce

Povodeň, která obec s 900 obyvateli zasáhla minulou sobotu, zničila většinu ze sedmi kilometrů silnic, ze šesti mostů zůstal jen jediný. Dvě třetiny z 300 domů skončily pod vodou. "Vyčíslení škod zatím nemáme, nejdřív jsme museli uklízet," řekl starosta. Odhaduje ale, že opravy zničených silnic, mostů a inženýrských sítí budou stát kolem 300 miliónů korun.

"Snažili jsme se dát trochu do pořádku silnice a teď je znovu poničila další záplava," posteskl si Formánek.

Starosta Bílého Kostela kritizuje také vedenéíkraje za špatné rozdělování peněz, které na pomoc postiženým obcím poskytl stát. Z těch 40 miliónů korun dostala obec jen 234 000 korun. "To je směšné, vím o obcích, které byly zasažené mnohem méně a dostaly čtyřikrát víc," řekl rozhořčený starosta. Jak tvrdí, nechce nic, na co nemá nárok, žádá ale, aby bylo rozdělování peněz spravedlivé.

Varování před povodněmi dál v platnosti

Pro Liberecký, Ústecký a Plzeňský kraj dál platí varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodněmi. Bouřky zasáhly dopoledne hlavně Moravu a Slezsko, po poledni se prohnala silná bouře také v záplavami nedávno sužovaném Libereckém kraji.

"Během 15 minut zde spadlo 30 milimetrů srážek," uvedla meteoroložka ČHMÚ. Bouřky doprovázejí také kroupy, vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 25 metrů za sekundu.

ČHMÚ přitom varoval, že ojediněle může spadnout až 60 milimetrů srážek. Protože povodí některých severočeských řek jsou stále nasycená po nedávných záplavách, mohly by zde v případě silné lokální bouřky hladiny vystoupat až na druhý stupeň povodňové aktivity. Stav povodňové pohotovosti je v současnosti jen na středočeské říčce Mrlině ve Vestci, v jižních Čechách pak na Lužnici v Klenovicích a na Nežárce v Hamru.

"Při případných přívalových srážkách může tentokrát dojít především k lokálnímu zatopení níže položených bytů, sklepů a ke krátkodobému vzestupu hladin menších vodních toků," očekávají meteorologové.

Ničivé záplavy zasáhly sever Čech už minulý týden. V nejhůře postiženém Libereckém kraji škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Povodeň si vyžádala pět lidských životů. Dva lidé se pohřešují.

Pršet by mělo i začátkem tohoto týdne, srážky však už budou výrazně slabší. V pondělí by mělo spadnout nejvíce deset milimetrů, v úterý do 15 milimetrů srážek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků