Hlavní obsah

Letiště Praha zprivatizujeme asi příští rok, řekl Kalousek

Vláda zřejmě v příštím roce přistoupí k privatizaci Letiště Praha a možná i Českých aerolinií. Primárním důvodem však není potřeba peněz, ale zásada, že stát nemá podnikat. V nedělním pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Letiště Praha zprivatizujeme asi příští rok, řekl Kalousek

"Stát nemá podnikat, podnikat mají podnikatelé," prohlásil Kalousek. Stát podle něj má přesné odhady, kolik by mohl prodej vynést, odmítl je ale upřesnit. Řekl jen, že půjde o desítky miliard. Vláda již 12. září schválila návrh, podle kterého se státní podnik do osmi měsíců přemění ze státního podniku na akciovou společnost.

Kalousek v neděli současně podotkl, že pokud se nepodaří prodat ČSA v příštím roce, učiní tak vláda v roce 2009, protože harmonogram není pevný.

Kalouskův oponent v diskusi, předseda KSČM Vojtěch Filip, označil privatizaci ruzyňského letiště, bývalé České správy letišť, za nešťastné řešení. Poukázal na to, že letiště loni vytvořilo hrubý zisk téměř 1,3 miliardy korun a pokud se podaří vybudovat rychlé spojení s centrem Prahy, jeho cena ještě poroste.

Peníze na důchody

Pokud se podaří privatizace již v příštím roce, půjde podle ministra část peněz do fondu dopravy, protože podle programového prohlášení vlády může fond získávat peníze z privatizace jen do roku 2009. Zdůraznil však, že on sám bude co nejvíc příjmů ochraňovat jako "transformační polštář" pro důchodovou reformu.

Filip se také ostře postavil i proti privatizaci Budvaru. Kalousek se nedomnívá, že by se pivovar podařilo prodat již v příštím roce, protože rizika plynoucí z ochranné známky musí být ochráněna bez ohledu na čas. "Já jsem samozřejmě pro privatizaci Budvaru, ale jedině za podmínky, že bude ochráněna značka," dodal Kalousek.

Německý list Euro am Sonntag minulý týden informoval o tajném vyjednávání vlády s americkou společností Anhauser-Busch o prodeji Budvaru. List se odvolával na informace od nejmenovaného poslance ODS. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) zprávu popřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků