Hlavní obsah

Labe v Ústí neklesá, nyní má 7,6 metru

Labe v Ústí dosáhlo v pondělí ráno 7,6 metru. Oproti nedělnímu večeru tak stouplo o pět centimetrů a podle zpravodajství Českého rozhlasu neklesá. Předpovědi však uváděly, že hladina měla klesnout na 7,4 metru. Voda se tak opět dostalo do sklepů domů zejména na Střekovském nábřeží.

Labe v Ústí neklesá, nyní má 7,6 metru

Labe v této výšce komplikuje především dopravu ve městě, protože Přístavní ulice, kudy vede hlavní silniční tah Praha-Děčín a kudy jezdí trolejbusy do částí Krásné Březno a Neštěmice, je částečně zaplavena. Průměrná výška labské hladiny v Ústí je zhruba dva metry. První stupeň, bdělost, se zde vyhlašuje při výšce Labe 4,5 metru. Druhý stupeň, pohotovost, platí od 5,3 metru. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je limit šest metrů. Zatím nejvýše dosáhla hladina Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupila na 12,35 metru. Při loňských záplavách Labe kulminovalo 16. srpna na 11,9 metru.

Strach z mrazu

"Máme strach z mrazů, aby voda nezmrzla a nezpůsobila další škody," obává se jeden ze střekovských obyvatel. Právě střekovské nábřeží patřilo při loňských povodních k nejpostiženějším. Starosta tohoto obvodu Ivan Charvát (ODS) v neděli upozornil na špatnou psychickou situaci místních obyvatel a nutnost zajištění služeb psychologů.

"Ústečtí hasiči mají kdispozici dostatek vysoušečů," ujistil Milan Knotek z kanceláře ústeckého primátora.

Kvůli zaplavené Přístavní ulici přestaly do ústeckých částí Krásné Březno a Neštěmice jezdit trolejbusy. Nahradily je autobusy, které zatopený úsek objíždějí přes Benešův a Mariánský most. Podle jezného střekovských zdymadel prognóza na pondělní dopoledne uvádí výšku hladiny 7,4 metru.

Uzavřené silnice za Královéhradecku

Labe v Mělníku kulminovalo podle názoru vodohospodářů již dnes ráno. Řeka dosáhla téměř šesti metrů. Jeho horní přítoky se pomalu vrací do svých koryt. Toky klesají v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Třetí stupeň, ohrožení, platí ve východních Čechách už pouze v Němčicích na Pardubicku, i zde však hladina Labe pomalu klesá. Voda z řeky se v pátek v této lokalitě místy vylila z břehů a zaplavila okolní pole a louky. Uzavřela i silnici ve Vysoké nad Labem, která je stále neprůjezdná. Na Královéhradecku dále zůstává uzavřena silnice u Vysoké nad Labem, spojnice mezi Mléhosrky a Lukovou a silnice druhé třídy z Krňovic do Třebechovic. V Pardubickém kraji nelze projet z Vejvanovic do Dvakačovic ani z Chocně do Horního Jelení, zaplaven zůstává i podjezd pod železniční tratí v Opočně.

Hracholusky zachránily Plzeň

Hracholuská přehrada, která kulminovala v noci na dnešek, zachránila podle hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna Plzeň před velkou vodou. Vodohospodáři odtok regulovali tak, aby se v západočeské metropoli nesetkaly povodňové vlny z ostatních řek. Voda zaplavila pouze chaty, několik sklepů a pole a louky pod hrází. Pod přehradou stále platí na Mži třetí stupeň povodňové aktivity. Voda na silnicích Plzeňského kraje se ale proměnila v led. Nebezpečí hrozí řidičům hlavně v místech, kde stékala voda z polí a luk.

Z Vestce mizí voda

Do svých domovů se dnes mohou vrátit obyvatelé zatopeného Vestce na Nymbursku, kteří byli evakuováni v sobotu. Hasiči odčerpávali jezero vzniklé spojením říčky Mrliny a lagun v okolí. Díky velkokapacitním čerpadlům voda ve vesnici klesla od rána o půl metru. "V níže položených místech Vestce je však stále několik desítek centimetrů vody, která sem teče z okolních polí," řekl Křivan.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků