Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Komunální volby 2018

Komunální volby 2018, v nichž lidé rozhodovali o obsazení zastupitelstev měst a obcí, se uskutečnily v pátek 5. a v sobotu 6. října 2018 spolu s prvním kolem doplňovacích voleb do třetiny Senátu. O termínu konání voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu rozhodl na jaře prezident Miloš Zeman.

Foto: Milan Malíček, Právo
Komunální volby 2018

Volby do zastupitelstev obcí se konají ve všech obcích, městech, hlavním městě Praze, městských obvodech a městských částech.

Kandidovat v nich mohou strany a hnutí, jejich koalice, nezávislí kandidáti, sdružení nezávislých kandidátů nebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů.

Nezávislý kandidát kandiduje sám, vlastním jménem. Sdružení nezávislých kandidátů je neformálním uskupením, nikde neregistrovaným, utvořených jen pro volby, ve kterých kandiduje. Jejich kandidatura je podmíněna peticí občanů. Nutný počet podpisů pod peticí je stanoven v příloze zákona.

Kandidovat může každý občan, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let, je v den voleb v dané obci přihlášen k trvalému pobytu. Kandidovat mohou i občané jiného členského státu EU s trvalým nebo přechodným pobytem v dané obci. Opět s podmínkou, že dotyčný musí alespoň ve druhý den voleb dosáhnout věku nejméně 18 let.

Lhůty a termíny po vyhlášení voleb
do 66 dnů přede dnem voleb (do 16.00 hodin) - podání kandidátní listiny registračnímu úřadu (§ 21 odst. 3 zákona o volbách)
66 - 60 dnů přede dnem voleb - možnost doplňovat další kandidáty na kandidátní listině nebo měnit jejich pořadí (§ 22 odst. 2 zákona o volbách)
53 dnů přede dnem voleb – odstranění závad na kandidátních listinách (§ 23 odst. 1 zákona o volbách) /pokud toto přichází v úvahu/
30 dnů přede dnem voleb - delegování zástupců do okrskové volební komise (§ 17 odst. 2 zákona o volbách)
48 hodin před zahájením voleb – možnost kandidátů vzdát se písemně své kandidatury (§ 24 odst. 1, 3 zákona o volbách).
zdroj: ministerstvo vnitra

Pro kampaň v komunálních volbách nestanovuje zákon pravidla ani limity pro jejich financování. Strany tak například nemusí zřizovat transparentní volební účty.

Kdo může volit

Volit může každý občan, který v době konání voleb dosáhl alespoň 18 let. K volbám je nutné přijít s platným občanským průkazem nebo pasem. V komunálních volbách nejsou vydávány voličské průkazy.

Volič může volit nejvýše tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno. Může tak na hlasovacím lístku označit jednotlivé kandidáty. Může rovněž označit jednu volební stranu.

Možná je i kombinace označení jednotlivých kandidátů a strany. Hlas tak dostávají zaškrtnutí kandidáti a rovněž kandidáti vybrané strany tak, aby jejich součet odpovídal celkovému počtu volených zastupitelů.

Volby do zastupitelstva Prahy

Praha je z pohledu zákona městem i krajem. Lidé rozhodují o obsazení 65členného zastupitelstva hlavního města Prahy i zastupitelstev městských částí.

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Volby pravidelně probíhají v rámci komunálních voleb. Praha byla v roce 2018 opět jediným volebním obvodem. [celá zpráva]

Doplňovací volby do Senátu

Vedle komunálních voleb lidé ve třetině senátních volebních obvodů vybírali své zástupce v horní parlamentní komoře. Případné druhé kolo proběhlo v pátek 12. a sobotu 13. října.

Senátní volební obvody, v nichž se v roce 2018 konají doplňovací volby
č. 2 – Sokolov
č. 5 – Chomutov
č. 8 – Rokycany
č. 11 – Domažlice
č. 14 – České Budějovice
č. 17 – Praha 12
č. 20 – Praha 4
č. 23 – Praha 8
č. 26 – Praha 2
č. 29 – Litoměřice
č. 32 – Teplice
č. 35 – Jablonec nad Nisou
č. 38 – Mladá Boleslav
č. 41 – Benešov
č. 44 – Chrudim
č. 47 – Náchod
č. 50 – Svitavy
č. 53 – Třebíč
č. 56 – Břeclav
č. 59 – Brno-město
č. 62 – Prostějov
č. 65 – Šumperk
č. 68 – Opava
č. 71 – Ostrava-město
č. 74 – Karviná
č. 77 – Vsetín
č. 80 – Zlín
 zdroj: Senát Parlamentu ČR

Průměrná účast ve volbách byla 47 %. Nejúspěšnější strany byly ANO 2011 (14,88 %), ODS (11,09 %), Piráti (7, 48 %), ČSSD (5, 17 %), KSČM (4,82 %), Koalice STAN a TOP 09 (4,19). Vedle toho nejvíc získaly různá místní sdružení nezávislých kandidátů (15,14 %). V 17 obcích se volby neodehrály, protože do zastupitelstva nikdo nekandidoval nebo byl nedostatek kandidátů. Místo starostů budou v těchto obcích dosavadní správci.

V senátních volbách v prvním kole uspěli dva kandidáti, kteří získali přes 50 % hlasů. Jednalo se o Jiřího Čunka na Vsetínsku a Jiřího Drahoše v Praze 4.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků