Hlavní obsah

Klvaňa se snažil lidi v Míšově přesvědčit o radaru

Vládní koordinátor komunikace protiraketové obrany Tomáš Klvaňa se v pátek na emotivní besedě v Míšově na Plzeňsku přiznal, že vláda udělala od začátku diskuse o radaru mnoho chyb, zejména v komunikaci s veřejností. Lidem také tlumočil omluvu premiéra Mirka Topolánka, že se radar nepodařilo posunout dál od obydlených zón, jak sliboval.

Klvaňa se snažil lidi v Míšově přesvědčit o radaru

Na jeho slova, že premiér myslí omluvu upřímně, odpověděly desítky přítomných lidí smíchem.

Nejvhodnější místo pro případný radar amerického systému protiraketové ochrany ležící 1,7 kilometru od obce Teslíny a dva kilometry od Míšova nakonec vybrali vojenští experti na základě sedmi odborných kritérií. A podle Klvani do toho nepletli politiku. "Kdyby v tom politika roli hrála, tak by se rozhodovalo jinak," upozornil.

Lidé z okolí možného umístění radaru si stále stěžují na nedostatek informací o zařízení. Argumenty, kterými Klvaňa a senátor Tomáš Töpfer vyvraceli některé jejich obavy, většinou s křikem odmítli. "Lžete," skákali diskutující nezřídka oběma mužům do řeči. Nešetřili ani osobními útoky. Po téměř dvouhodinové diskusi se pak nechali slyšet, že se nic nového nedozvěděli a že je žádný argument nepřesvědčil. "My tu radar prostě nechceme," neslo se sálem obecního úřadu, kam se zdaleka nevešli všichni přítomní, což vyvolalo další hádky a napětí.

Tvrzení odborníků nestačí

Lidé v Míšově, stejně jako v jiných okolních obcích, se nejčastěji odvolávali na zdravotní nebezpečí plynoucí z radaru. Klvaňa ale uvedl, že žádné nehrozí. Nepřijali tvrzení, že o působení radaru existují věrohodné ekologické a zdravotní studie.

"Jsem rád, že se diskuse uskutečnila, některé názory byly podnětné," řekl po setkání Klvaňa. Postěžoval si ale na úroveň debaty. "Toto není způsob demokratické diskuse - přerušovat se, pokřikovat, roznášet nesmysly, které nemají oporu ve faktech a analýzách, to se v demokratickém státě nedělá," míní. Také Töpferovi vadily urážky a neochota lidí přijímat jiné názory. "Jsem přesvědčený, že tady bylo pár lidí, kteří byli rozumní a poslouchat chtěli. Chápu jejich obavy, mají strach z něčeho neznámého. Čím více budeme znát, tím méně se budeme bát," dodal senátor.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků