Hlavní obsah

Klaus podepsal reformu veřejných financí

Prezident Václav Klaus podepsal reformu veřejných financí, oznámil to v pátek tiskový odbor Hradu. Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, který v srpnu schválila Sněmovna, tak definitivně začne platit od ledna 2008.

Klaus podepsal reformu veřejných financí

Podle vlády má tato první etapa reformy veřejných financí zastavit zadlužování země. Opozice tvrdí opak, ČSSD se hodlá kvůli zákonu obrátit na Ústavní soud.

Přestože Klaus připustil, že zákon má legislativní a hrubé vady, myslí si ale, že předloha není v rozporu s ústavou. Zákon začne platit 1. lednem příštího roku.

Napínavý boj o zákon ve Sněmovně, v Senátu prošel hladce

Zákon v srpnu prošel Sněmovnou, kde se o něm vedly ostré diskuse. Nakonec se ho vládě podařilo prosadit za podpory exposlanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Poměr hlasů byl těsný 101:100.

Schválení Senátem byla formalita, ODS v něm má nadpoloviční počet zákonodárců. Pro návrh bylo 49 z 80 přítomných senátorů.

Co se má změnit

Podle zákona by se měl změnit systém sociálních dávek a také daně. Pro fyzické osoby bude platit jednotná sazba daně z příjmu ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy, což znamená 23,1 procenta reálného zdanění. Nyní existují čtyři daňová pásma ve výši 12, 19, 25 a 32 procent. Platí čím vyšší příjem, tím vyšší zdanění.

V roce 2009 by sazba měla ještě klesnout na 12,5 procenta, sníží se ale slevy na dani, což podle některých poslanců ODS bude znamenat, že daně nebudou nižší o tolik, o kolik by se mohlo zdát. Koalice slíbila, že pro zdanění v roce 2009 připraví ještě novelu.

Snížit by se podle návrhu měly také firemní daně - z nynějších 24 procent na 21 procent v příštím roce, na 20 procent v roce 2009 a na 19 procent v roce 2010.

Novinkou je také zavedení ekologické daně a zvýšení spotřební daně u tabáku ze současných 27 na 28 procent. Snížená sazba DPH, v níž jsou i potraviny, vzroste z pěti na devět procent.

Třicet korun za návštěvu u lékaře

Ve zdravotnictví počítá reforma s poplatky za návštěvu lékaře a recept. Pacienti mají platit 30 korun za návštěvu lékaře a za jednu položku na receptu. Úhrady za návštěvu u lékaře a za recept jsou ale omezeny ročním limitem 5000 korun.

Šedesát korun má pacienty stát den v nemocnici a 90 korun by se hradilo za návštěvu pohotovosti. Poplatky se nevztahují na pacienty s chronickým onemocněním a preventivní péči, vztahují se ale i na děti, což má vykompenzovat daňová sleva na děti ve výši 240 korun.

Reforma také ruší automatické zvyšování životního minima a sociálních dávek, pravidelně se budou zvyšovat jen důchody. Vláda chce zavést také "třírychlostní" rodičovskou dovolenou. Rodiče budou moci zvolit buď dvouletou dovolenou s příspěvkem 11 400 korun měsíčně, tříletou s příspěvkem 7600 korun měsíčně, nebo čtyřletou s příspěvkem 7600 do 21 měsíců věku dítěte a pak 3800 korun měsíčně. Porodné by nově mělo být 13 000 korun za každé dítě, což je o necelých 5000 méně než v současnosti.

Změnit se má i systém nemocenské. V prvních třech dnech nemoci se přitom dávky vyplácet nebudou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků