Hlavní obsah

Klaus odvolal velvyslance při EU Kohouta

Prezident Václav Klaus v úterý odvolal Jana Kohouta z funkce velvyslance ČR při Evropské unii. Kohouta ve funkci nahradí bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Klaus odvolal velvyslance při EU Kohouta

Novou velvyslankyni přijal ve středu na Pražském hradě prezident Václav Klaus, informoval jeho mluvčí Petr Hájek.

Vicenovou ve funkci nové velvyslankyně potvrdila minulý týden vláda. Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (ODS) by měla začít v Bruselu působit ještě do konce roku. 

"Milena Vicenová velmi dobře zná Evropskou unii, má desetiletou zkušenost z vyjednávání v Bruselu na nejrůznější témata," uvedl dříve Vondra a připomněl i její působení v české exekutivě a státní správě. Vicenová by měla být teprve druhou ženou v diplomatickém sboru v centrále unie po Lucembursku.

Dvaapadesátiletá Vicenová byla čtyři měsíce členkou první vlády Mirka Topolánka. Dosud pracovala jako generální sekretářka na ministerstvu pro místní rozvoj, na starosti měla hlavně čerpání peněz z evropských fondů. Není členkou žádné politické strany a ovládá čtyři jazyky.

Kritika výměny velvyslance v procesu příprav na předsednictví

Způsob výměny velvyslance před nadcházejícím předsednictvím ČR v EU v roce 2009 kritizoval bývalý velvyslanec Pavel Telička. Nástup Vicenové se nelíbí ani opoziční ČSSD. Podle jejího předsedy je její jedinou předností loajalita k ODS.

MILENA VICENOVÁ

Vystudovaná veterinářka Milena Vicenová šéfovala odboru ministerstva zemědělství, který střeží kvalitu potravin prodávaných v Česku.

Pro odbornou i širší veřejnost se už dříve zviditelnila úspěšným čerpáním peněz na zemědělství z fondů Evropské unie. Jednapadesátiletou nestraničku si Topolánek vybral jako odborníka pro vedení ministerstva zemědělství.

Jan Kohout (ČSSD) byl do funkce jmenován v roce 2004 vládou premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). V roce 2005 se o něm krátce uvažovalo jako o nástupci tehdejšího předsedy vlády Stanislava Grosse, přednost nakonec dostal Jiří Paroubek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků