Hlavní obsah

Klaus jmenoval Vicenovou velvyslankyní při EU

Prezident Václav Klaus oficiálně jmenoval bývalou ministryni zemědělství Milenu Vicenovou velvyslankyní ČR při EU. Vicenová nahradí dosavadního bruselského velvyslance Jana Kohouta (ČSSD), který byl v úterý prezidentem odvolán. Vicenová spojila s resortem zemědělství převážnou většinu své dosavadní profesní kariéry a je považována za schopnou manažerku a odbornici na problematiku evropských fondů.

Klaus jmenoval Vicenovou velvyslankyní při EU

Jako nestranického odborníka si Vicenovou loni na podzim vybral do menšinové vlády ODS premiér Mirek Topolánek. V čele ministerstva zemědělství stála Vicenová poměrně krátce, od počátku září 2006 do 9. ledna letošního roku.

Dvaapadesátiletá Vicenová byla čtyři měsíce členkou první vlády Mirka Topolánka. Dosud pracovala jako generální sekretářka na ministerstvu pro místní rozvoj, na starosti měla hlavně čerpání peněz z evropských fondů. Není členkou žádné politické strany a ovládá čtyři jazyky.

MILENA VICENOVÁ

Vystudovaná veterinářka Milena Vicenová šéfovala odboru ministerstva zemědělství, který střeží kvalitu potravin prodávaných v Česku.

Pro odbornou i širší veřejnost se už dříve zviditelnila úspěšným čerpáním peněz na zemědělství z fondů Evropské unie. Jednapadesátiletou nestraničku si Topolánek vybral jako odborníka pro vedení ministerstva zemědělství.

Náhlou výměnu velvyslance před nadcházejícím předsednictvím ČR v EU v roce 2009 kritizoval bývalý velvyslanec Pavel Telička. Nástup Vicenové se nelíbí ani opoziční ČSSD. Podle jejího předsedy je její jedinou předností loajalita k ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků