Hlavní obsah
Kateřina Klasnová. Foto: Jan Handrejch, Právo

Kateřina Klasnová

Po svém zvolení poslankyní se stala jednou z nejvýraznějších tváří české politické scény. Zastupitelka Prahy 1, působila jako místopředsedkyně Sněmovny a jedna z hlavních postav Věcí veřejných, jimž svého času předsedal její manžel Vít Bárta. V červenci 2014 stranu opustila.

Kateřina Klasnová. Foto: Jan Handrejch, Právo
Kateřina Klasnová

Narodila se 14. června 1977 a vystudovala religionistiku na Univerzitě Karlově. Během studií vstoupila do klubu Za starou Prahu a později se stala šéfredaktorkou časopisů Pražan a Věci veřejné. Členkou stejnojmenné strany byla od roku 2001. Během let se vyhoupla na post místopředsedkyně.

Od roku 2006 byla členkou zastupitelstva městské části Prahy 1. V roce 2009 kandidovala do Evropského parlamentu a o rok později se stala poslankyní a místopředsedkyní dolní komory Parlamentu České republiky.

Po úspěšných volbách do Poslanecké sněmovny si Kateřina Klasnová vzala svého dlouholetého partnera Víta Bártu, hlavního sponzora Věcí veřejných a jejich tehdejšího neformálního vůdce. V březnu 2016 se jim narodila dcera Amálie. 

Svatební fotografie politiků Kateřiny Klasnové a Víta Bárty

Foto: ČTK

Zaujala mimo jiné předvolebním billboardem, na kterém pózovala v plavkách, nebo nafocením odvážného kalendáře Věcí veřejných.

Poté, co se poslanecký klub VV začal na jaře 2012 rozpadat, když jej opustila skupina pod vedením Karolíny Peake, vzdala se Klasnová funkce místopředsedkyně Sněmovny. S koncem volebního období, které zkrátily předčasné volby, se z vrcholné politiky stáhla.

V červenci 2014 Klasnová oznámila, že VV, za něž byla zvolena do zastupitelstva Prahy 1, opustila. V témže roce kandidovala v komunálních volbách za stranu Zelená pro jedničku (Strana Zelených a nestraníci) a mandát tak poprvé za jinou stranu obhájila. Za stejné hnutí se pokusila obhájit mandát i v roce 2018, to už však neuspěla a skončila jako první náhradnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků