Hlavní obsah

Kaskáda může zadržet Vltavu řítící se k Labi

Povodí Vltavy zvažuje využití retenčních prostor kolem Orlíku a snížení odtoku z přehrady. Vodohospodáři mohou tímto způsobem oslabit proud vody řítící se nejen do Prahy, ale hlavně dál do Labe, které by v pátek odpoledne mělo na soutoku s Vltavou kulminovat. Vltavská kaskáda tak může zadržením vody ulevit občanům na Mělnicku a Ústecku.

Kaskáda může zadržet Vltavu řítící se k Labi

K případnému omezení odtoku vody z Orlíku přistoupí pracovníci Povodí Vltavy po vyhodnocení údajů od svých kolegů z Povodí Labe. "Pokud už by Labe dál nestoupalo, neměla by manipulace na Orlíku smysl," řekl Novinkám dispečer Povodí Vltavy Tomáš Kendík.

Horní Labe je přitom většinou po kulminaci, v Mělníku by mělo kulminovat v pátek večer přibližně na 690 až 695 centimetrech, což odpovídá asi pětileté vodě. V Ústí by mělo kulminovat v sobotu ráno při výšce hladiny asi 850 centimetrů.

Zadrženou vodu bude muset Orlík také vypustit

Už teď zadržuje orlická nádrž významné množství vody proudící z jihočeských řek. Díky tomu, že zatím napršelo méně srážek, než se původně čekalo, má Orlík prostor pro další zadržování vody. Také orlická přehrada se ale jednou naplní až po okraj, pak bude nutné odtok vody zase zvýšit. Proto Povodí Vltavy chce k omezování vltavského proudu přistoupit až v případě, že by Labe hrozilo dalším stoupáním.

O možnosti snížit odtok z orlické přehrady informoval středočeský hejtman Petr Bendl po jednání krajské povodňové komise.

Přehradní nádrže na řece Vltavě. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.

Kromě případného omezování Vltavy zlepší situaci na dolním toku Labe také klesání hladin vltavských přítoků Sázavy a Berounky.  Sázava v noci na dnešek kulminovala, zvolna dnes dopoledne klesala i Berounka.

Obě tyto řeky mají velký vliv i na průtok Vltavy v Praze. "Jsou to pozitivní zprávy, nemůžeme ale zaručit, že tomu tak bude i nadále, protože na horách leží stále ještě mnoho sněhu a záleží na srážkách," uvedl hejtman Bendl.

Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu upozorňují, že v povodí Vltavy nad Orlíkem je stále 60 procent vody ve sněhu z množství, které bylo přibližně před týdnem, před začátkem výrazného tání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků