Hlavní obsah
Karla Šlechtová na jednání Poslanecké sněmovny. Foto: Jan Handrejch, Právo

Karla Šlechtová

Karla Šlechtová byla ministryní obrany ČR v menšinovém kabinetu Andreje Babiše. V předchozí koaliční vládě byla za hnutí ANO ministryní pro místní rozvoj. Vystudovala Fakultu ekonomickou Západočeské univerzity v Plzni a ve své profesní kariéře se věnovala zejména oblasti čerpání fondů Evropské unie.

Karla Šlechtová na jednání Poslanecké sněmovny. Foto: Jan Handrejch, Právo
Karla Šlechtová

Narodila se 22. května 1977 v Karlových Varech. Její matka byla učitelka, s otcem podle svých slov nevyrůstala.

Mezi lety 1995 až 2001 studovala podnikový management a finance na Fakultě ekonomické Západočeské univerzity v Plzni. Získala také dva certifikáty, jeden z nich na nizozemské Arnhemské obchodní škole.

Při studiu na vysoké škole pracovala ve společnosti Czech Business Leaders Forum jako projektová manažerka a mentorka seminářů. Dohlížela například na projekt podporující podnikání romské mládeže v Česku.

Po škole pracovala v Bruselu u společnosti CSR Europe, kde měla na starost koordinaci projektových portfolií v oddělení komunikace a členské základny.

I ve svých dalších zaměstnáních se zabývala projekty, které byly financovány z fondů Evropské unie. Krátce také pracovala například v bulharské Sofii.

Působení v politice

Od února 2011 do května 2014 pracovala na ministerstvu pro místní rozvoj, kde působila jako ředitelka odboru přípravy programového období 2014 až 2020.

V roce 2014 začala působit na Úřadu vlády České republiky jako ředitelka odboru EU fondů.

Poté, co Česká republika nominovala tehdejší ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou na eurokomisařku, Šlechtová ji jako kandidátka hnutí ANO na tomto postu nahradila.

V prosinci 2017 se pak stala ministryní obrany v nové jednobarevné vládě Andreje Babiše.

Ve vládních funkcích i ve Sněmovně Šlechtová reprezentuje hnutí ANO, nikdy ale nebyla členkou žádné politické strany ani hnutí a podle svých slov se jí ani nikdy nestane.

Ani ministryně, ani eurovolby

Na konci června 2018 oznámil Andrej Babiš návrh složení své druhé vlády, v němž už s žádným postem pro Šlechtovou nepočítal. Mandát ministryně jí tak vypršel v červnu 2018, tedy v den jmenování nové vlády.

Poté, co s ní hnutí ANO nepočítalo ve volbách do europarlamentu, na svém Facebooku zveřejnila rozhořčený příspěvek se slovy „Politika je svinstvo“, „děvkou nikoho v politice nebudu“ a „těším se, až se vše jednou provalí“. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků