Hlavní obsah
Miroslav Kalousek Foto: Petr Horník, Právo

Kalousek: Babiš chce zlikvidovat menší podniky, aby nepřekážely oligarchům

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se v úterý ostře vymezil proti miliardáři a lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Podle Kalouska majitel největšího potravinářského komplexu v Česku na sebe nedávno bezděky prozradil, že mu jde v politice hlavně o posílení své podnikatelské pozice.

Miroslav Kalousek Foto: Petr Horník, Právo
Kalousek: Babiš chce zlikvidovat menší podniky, aby nepřekážely oligarchům

"Ani to tak dlouho netrvalo, abychom zjistili, proč Babišovo ANO kandiduje a o co mu skutečně jde. Cílem je propojení státní moci s velkými podniky a vytvoření politicko-podnikatelského mocenského komplexu," řekl Právu Kalousek.

Dodal, že tomuto modelu samozřejmě překáží tvořivost malých a středních podnikatelů a svobodná soutěž bez klientelismu. "Všichni ti 'paraziti' (Mládek) a 'klišé a kecy' (Babiš) by měli být zlikvidováni, aby nepřekáželi oligarchům. Mohu říci jediné, že uděláme vše pro to, aby Mládkové a Burešové tohoto cíle nedosáhli," poznamenal.

Kalousek reagoval na Babišův výrok, který pronesl minulý týden na návštěvě Jihomoravského inovačního centra v Brně. Babiš měl říci, že není potřeba podporovat malé a střední firmy, protože to je "klišé a kecy", nýbrž velký průmysl, který má v Česku tradici.

Bureš mělo být Babišovo krycí jméno v době komunismu, když měl spolupracovat s StB, jak ukazují nedávno zveřejněné dokumenty. Babiš to popírá a soudí se kvůli tomu se slovenským Ústavem paměti národa. Kalousek se také vymezuje proti stínovému ministru financí ČSSD Janu Mládkovi, který nazval živnostníky parazity, za což se později omluvil.

Kalousek kecá blbosti, tvrdí Babiš

Babiš však pro Právo kritiku odmítl s tím, že jeho slova byla dezinterpretována. Lídr ANO podle svých slov jen říkal, že v rámci rétoriky o podpoře malých a středních podniků se nesmí zapomínat na velký průmysl, na kterém jsou menší firmy mnohdy závislé.

„Kalousek zase kecá blbosti. Říkal jsem, že se teď stále mluví o tom, jak je třeba podporovat malé a střední podniky, ale přitom je třeba celkově podpořit průmysl, pro který tyto malé a střední firmy častokrát dělají. Zapomíná se na velké podniky, které jsou likvidovány hlavně drahou cenou energií a administrativními zábranami a hloupostmi z Bruselu,“ řekl Babiš.

„Malé a střední podniky už dávno podporujeme, například tím, že naše firmy v ČR nakupují zboží za 70 miliard - pečivo a chléb bereme od malých pekařů,“ dodal.

Související témata

Andrej Babiš (ANO)

Foto: Jan Handrejch, Právo

Miroslav Kalousek

Foto: Jan Handrejch, Právo


 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků