Hlavní obsah
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková Foto: Jan Handrejch, Právo

Jurásková slíbila lékařům změny vyhlášky o atestacích

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková slíbila mladým lékařům, že udělá změny ve vyhlášce upravující přípravu na atestaci. Norma by podle ní mohla vyjít zhruba za dva měsíce, na změnách se ale musí většinově shodnout celá odborná lékařská veřejnost. Žádný návrh však prý dosud nedostala. Na ustavujícím shromáždění občanského sdružení Mladí lékaři kritizovali jeho členové také nízké finanční ohodnocení během odborné přípravy. Hrozí kvůli tomu odchodem do ciziny.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková Foto: Jan Handrejch, Právo
Jurásková slíbila lékařům změny vyhlášky o atestacích

Ministryně více než 2,5 hodiny debatovala se třemi stovkami mladých lékařů, se zástupci lékařských fakult, České lékařské komory a odborných společností o tom, jak nynější nevyhovující systém vzdělávání upravit.

Připomněla, že od doby, kdy nastoupila do úřadu a kdy loni v červnu vyhlášku podepsala, byla připravena o ní jednat. Přiznala, že už při jejím podpisu věděla, že není ideální a že nevyhovuje všem.

"Nicméně odborná lékařská veřejnost nebyla schopna se stoprocentně dohodnout na tom, jak má vyhláška vypadat. A vzhledem k tomu, že financování rezidenčních míst pro lékaře v nemocnicích na rok 2010 bylo vázáno mimo jiné i touto vyhláškou, podepsala jsem ji," vysvětlila.

Ministryně předpokládá, že výzva mladých lékařů přiměje odbornou veřejnost k dohodě o tom, jaké změny je třeba udělat.

Vystudovaní doktoři získávají i jen desetinový úvazek

Řada mladých lékařů v diskusi uvedla, že jim nemocnice, kde se připravují na atestaci, dává i jen desetinový úvazek, tomu odpovídá také plat. Pracují ve skutečnosti 8,5 hodiny denně a to pak nemocnice v zápisu o praxi také vykáže. Lékaři se cítí být zneužíváni. Ministryně označila tuto praxi za porušování zákoníku práce. Vyzvala lékaře, ať vše sdělí odborové organizaci v nemocnici nebo zřizovateli, což v případě fakultních nemocnic je ministerstvo zdravotnictví.

Jurásková předá tyto poznatky ministerstvu práce a sociálních věcí, úřady práce provedou pak v nemocnici kontrolu. Jedině tak lze podle ní dosáhnout toho, aby nemocnice nevyužívaly mladé lékaře k "otrocké práci".

"Velmi apeluji na zdravotnická zařízení, aby zaměstnávali tyto lékaře za standardních podmínek odpovídajících zákoníku práce, protože rezidenční místo a finanční prostředky, které na ně plynou, jsou na vzdělávání. Není to jediný finanční zdroj pro jeho plat, to je naprosto mylný výklad, poškozuje lékaře a to je špatně," řekla ministryně novinářům.

Mladí lékaři hrozí, že odejdou pracovat do ciziny, kde se také mohou připravit na atestaci a dostanou výrazně lepší plat. Jurásková řekla, že jejich pobyt v cizině pro získání větších zkušeností podporuje. "Ale nepovažuji za dobrou zprávu pro českého pacienta, že se takto vzdělaný lékař do českého zdravotnictví nevrátí," řekla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků