Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo

Julínek přijme návrh odborů, požaduje konec stávkové pohotovosti

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ve čtvrtek uvedl, že je ochoten včlenit do svého návrhu zákona návrh odborových organizací na řešení pracovních přesčasů. Požaduje ale ukončení stávkové pohotovosti. Pokud to odbory odmítnou, svůj návrh zákona stáhne. Odboráři žádají záruky, že nikdo z vládních zákonodárců nenavhrne změny v pracovní době.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo
Julínek přijme návrh odborů, požaduje konec stávkové pohotovosti

"(Ze strany odborů) jde o politizaci problému, jestli jim jde o řešení problémů ve zdravotnictví," uvedl Julínek s tím, že předsedům odborů poslal dopis se svým návrhem.

Ministr řekl, že odbory by měly jeho návrh přijmout do pátku do dvou hodin. "Považoval bych to za důkaz, že se nejedná o politiku, o synergii Ratha a Paroubka," poznamenal.

Pokud odbory návrh odmítnou, svůj návrh zákona stáhne, "protoze jako kompromis pak už nemůže sloužit". "Plná odpovědnost pak padá na odbory," upřesnil s tím, že další jednání se neruší.

Julínek řekl, že k návrhům odborářů má pořád stejné výhrady. "Toto je ale také možné řešení," podotkl.

Zdravotníci chtějí záruky
Odboráři ve zdravotnictví chtějí po ministrovi zdravotnictví záruky, že nikdo ze zákonodárců vládních stran nenavrhne ve sněmovně či Senátu posun pracovní doby zdravotníků.

Šéf Lekářského odborového klubu (LOK) Martin Engel to řekl na společné tiskové konferenci s lídry opoziční ČSSD, kteří mu vyjádřili podporu.

Stávka je nahlášena na 5. března
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ohlásil výstražnou stávku zdravotníků v půli ledna. Julínek chce, aby se pracovní týden prodloužil ze 40 na 48 hodin u zdravotníků.

Odbory to ale odmítají a navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z 8 na 16 hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent. Stávka by měla proběhnout 5. března.

Lékařský odborový klub (LOK) tento týden uvedl, že se ke stávce také připojí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků