Hlavní obsah
Jiří Zimola Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Zimola

Když byl Jiří Zimola v roce 2008 zvolen jihočeským hejtmanem, stal se načas nejmladší osobou v této funkci. Ve stínové vládě ČSSD byl ministrem pro místní rozvoj a jako lídr jihočeské kandidátky byl v roce 2013 zvolen poslancem. Na konci března 2014 se vzdal poslaneckého mandátu. V dubnu 2017 se rozhodl rezignovat i na post hejtmana.

Jiří Zimola Foto: Jan Handrejch, Právo
Jiří Zimola

Narodil se 28. března 1971 v Třebíči, ale brzy se přestěhoval do Nové Bystřice. V Jindřichově Hradci absolvoval gymnázium a poté na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích obor český jazyk - dějepis. Začal učit na ZŠ v Nové Bystřici, ale roku 1998 zaměstnání opustil, když byl ve svých sedmadvaceti letech zvolen v obci starostou.

K sociálním demokratům vstoupil v roce 2000 a o čtyři roky později byl zvolen do zastupitelstva Jihočeského kraje. Po předčasných volbách na podzim 2013 se zúčastnil utajované schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, po níž Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Milan Chovanec iniciovali odchod předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Po vyzrazení setkání Zimola rezignoval na posty ve výkonném výboru a předsednictvu ČSSD.

V březnu 2014 oznámil, že Sněmovnu opustí a ponechá si pouze funkci hejtmana.

V krajských volbách v roce 2016 byl lídrem kandidátky ČSSD v Jihočeském kraji a mandát zastupitele obhájil. Vítězná ČSSD uzavřela koalici s druhým hnutím ANO 2011 a hnutím Jihočeši 2012. 3. listopadu 2016 byl Zimola již potřetí zvolen hejtmanem Jihočeského kraje.

Právě výše zmiňovaná koalice se však 10. dubna 2017 rozpadla a pouhý den poté Zimola oznámil svou rezignaci na pozici hejtmana.

Rozpad koalice byl způsobem aférou s vysokými odměnami pro vedení společnosti Jihočeské nemocnice a hejtmanovu rekreačnímu domu. Vyšlo totiž najevo, že v Lipně nad Slupečnou staví pro hejtmana a jeho náměstka Jaromíra Slívu rekreační domy Martin Bláha, předseda představenstva Jihočeských nemocnic a člen představenstev všech osmi zdravotnických zařízení v kraji. Chaty tak fakticky budoval podřízený pro svého nadřízeného.

Vliv ve straně si Zimola udržel i nadále, což mu na stranickém sjezdu ČSSD v únoru 2018 vyneslo funkci statutárního místopředsedy. Jako svůj cíl si vytýčil reformovat stranu, která začala ztrácet své voličské jádro.

Ještě v listopadu téhož roku však na funkci rezignoval, byl pod velkým tlakem a ve vedení strany se cítil nežádoucí. Uvedl, že změnit stranu, což byl jeho cíl, se mu nepodařilo. V únoru 2018 už do vedení strany nekandidoval.

Nadále zůstává předsedou jihočeské buňky ČSSD.

Boj proti kůrovci a za otáčivé hlediště

V roce 2009 se společně s Miladou Emmerovou, tehdejší hejtmankou Plzeňského kraje, pustili do řešení problematiky napadení šumavských lesů kůrovcem. Povolali speciální tým odborníků, aby vypracovali expertní posouzení o stavu této oblasti. Ti došli k závěru, že situace je kritická a je potřeba ji neprodleně řešit jiným způsobem, než jaký prosazovalo tehdejší vedení Národního parku Šumava spolu s ministerstvem životního prostředí a ekology. Ti se přikláněli k "bezzásahové" metodě.

Po tomto zjištění Zimola vyhrožoval vyhlášením stavu nebezpečí, pokud nebude ustanovena zvláštní krizová komise a případ se nezačne řešit. Inicioval také Petici pro zdravou Šumavu, kterou mimo jiné podpořil svým podpisem i Václav Klaus.

V roce 2010 jednal spolu s dalšími zástupci kraje, Českého Krumlova a Českých Budějovic s tehdejším ministrem kultury Václavem Riedelbauchem o osudu krumlovské točny. Ministerstvo a památkáři se na popud UNESCO snažili vytěsnit divadlo ze zámeckého parku, který prý narušuje. Výsledkem jednání bylo prodloužení života divadla až do roku 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků