Hlavní obsah
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil Foto: Petr Hloušek, Právo

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil je český politik, právník a bývalý ministr spravedlnosti. Působil v čele Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kterou jako děkan řídil po skandálu s podezřelým udělováním titulů. V roce 2010 se v barvách ODS vrátil do čela resortu spravedlnosti, odkud ho premiér Petr Nečas po dvou a půl letech překvapivě odvolal. Z ODS Pospíšil nakonec odešel úplně a stal se europoslancem za stranu TOP 09, které se později stal i předsedou.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil Foto: Petr Hloušek, Právo
Jiří Pospíšil

Pospíšil se narodil 27. listopadu 1975 v Chomutově. Je svobodný a bezdětný. Už od mládí se angažoval v politice, v 19 letech vstoupil do Občanské demokratické aliance a v roce 1998 byl jedním ze spoluzakladatelů regionálního sdružení Mladých konzervativců v Plzni. V témže roce se stal členem ODS.

Jeho kariéra u občanských demokratů postupovala zvolna, ale jistě. V roce 2002 se za ODS poprvé dostal do Sněmovny, o rok později se stal předsedou regionálního sdružení strany v Plzeňském kraji. V roce 2005 se dostal mezi stranické špičky, když se stal členem výkonné rady. Do nejužšího vedení ODS ho vynesl stranický kongres v červnu 2010, když ho delegáti zvolili místopředsedou partaje.

Pospíšilovou specializací je právo. Titul JUDr. získal v roce 1999 na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, poté pracoval jako advokátní koncipient. Na fakultě, kterou absolvoval, později začal i vyučovat, a to obor správní právo. Přednášel také na soukromé Vysoké škole Karlovy Vary.

Jako ministr prosadil nový trestní zákoník

Ve Sněmovně působil jako místopředseda ústavně-právního výboru. Již v dobách, kdy byla ODS v opozici, byl stínovým ministrem spravedlnosti. Resort justice pak vedl v obou vládách někdejšího předsedy Mirka Topolánka od září 2006 do května 2009, kdy předal úřad Daniele Kovářové, ministryni úřednické vlády Jana Fischera.

Ministrem spravedlnosti jej prezident Václav Klaus znovu jmenoval 13. července 2010. V koaliční vládě ODS, TOP 09 a VV zároveň zastával post předsedy legislativní rady vlády.

Foto: Milan Malíček, Právo

Za největší úspěch v jeho ministerském působení lze pokládat prosazení dlouho chystaného trestního zákoníku. Za jeho účasti ve vládě prošla parlamentem také novela občanského soudního řádu, která zavedla nový způsob doručování, ministerstvo pod jeho vedením začalo také s elektronizací justice.

Jako ministr čelil Pospíšil kritice kvůli situaci ve státním zastupitelství v souvislosti s některými kroky nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Pospíšil, ačkoli byl kritizován jako ne příliš viditelný člen Nečasova kabinetu, se těšil u veřejnosti poměrně velké oblibě, kterou mu lidé projevili v červnu 2012. Tehdy jej premiér prakticky z hodiny na hodinu odvolal s odůvodněním, že má problém s vysokými finančními nároky jeho resortu. Většina politiků včetně Nečasových spolustraníků se však shodla, že šlo jen o zástěrku jiného, závažnějšího důvodu. Lidé ještě v týž den uspořádali demonstrace na Pospíšilovu podporu.

Do vysoké politiky za ODS se už nevrátil. Po mimořádném kongresu v lednu 2014, na němž se neúspěšně ucházel o post místopředsedy, ze strany odešel. Své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry. Post poslance si ponechal.

Už na jaře figuroval na druhém místě kandidátky pro volby do Evropského parlamentu za TOP 09. Oblibu u veřejnosti, o níž mnozí spekulují, čím si ji vlastně získal, potvrdil. V preferenčních hlasech předstihl Luďka Niedermayera a získal celkově ze všech kandidátů nejvíce hlasů. TOP 09 skončila na druhém místě s obdrženými 15,95 procenta hlasu a ziskem čtyř mandátů. Kvůli neslučitelnosti funkcí rezignoval v červnu 2014 na své místo poslance.

V říjnu 2017 podal členskou přihlášku do TOP 09, druhý den byl do strany přijat. V listopadu 2017 vystřídal na postu předsedy strany Miroslava Kalouska. Získal 147 hlasů ze 177 možných. Jeho protikandidátem byl Pavel Němec, který získal hlasů 13.

Jiří Pospíšil zvažoval kandidaturu do prezidentských voleb v roce 2018, nakonec ale nekandidoval.

Ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy v roce 2018 byl z pozice člena TOP 09 lídrem společné kandidátky se STAN, a tudíž i kandidátem na pražského primátora. Lídrem společné kandidátky se stal i ve volbách do Evropského parlamentu 2019.

Jako děkan čistil plzeňská práva po aféře s tituly

I v době, kdy nebyl ministrem, dostával se Pospíšil často do médií, a to v souvislosti s úkolem stabilizovat situaci na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni poté, co tam vypukla aféra s podezřelým udělováním akademických titulů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přímá jmenování od prezidenta Václava Klause (2010).

Foto: Milan Malíček, Právo

Na konci září 2009 pověřil rektor univerzity Josef Průša Pospíšila, aby dočasně vedl fakultu práv, když se děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl vzdali funkcí kvůli obvinění z plagiátorství. O dva měsíce byl oficiálně zvolen děkanem, už tehdy ale říkal, že ve funkci zůstane jen do té doby, než se podaří dokončit na fakultě potřebné reformy a stabilizovat její situaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků