Hlavní obsah
Jaroslava Pokorná Jermanová Foto: Jan Handrejch, Právo

Jaroslava Pokorná Jermanová

Česká politička, bývalá hejtmanka Středočeského kraje, do roku 2017 první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, kam se dostala v roce 2013 za hnutí ANO. V politice se Jaroslava Jermanová pohybuje od roku 1998, kdy byla zvolena jako nezávislá kandidátka do zastupitelstva obce Krhanice ve Středočeském kraji.

Jaroslava Pokorná Jermanová Foto: Jan Handrejch, Právo
Jaroslava Pokorná Jermanová

V roce 2002 se stala starostkou výše zmíněné obce, avšak v dalších volbách již neuspěla. V roce 2004 se stala členkou ODS, za tuto stranu byla také zvolena do zastupitelstva Středočeského kraje. První volby do Poslanecké sněmovny absolvovala v roce 2010, ale nedostala potřebný počet hlasů.

Do hnutí ANO 2011 vstoupila v roce 2012, rok po vystoupení z ODS. V hnutí se po dvouleté práci stala předsedkyní Krajské organizace ANO pro Středočeský kraj. Na ustanovující schůzi byla vybrána jako 1. místopředsedkyně komory.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byla zvolena jako poslankyně za ANO, kterou byla do ledna 2017, kdy se postu poslankyně vzdala. Současně tak skončila ve funkci 1. místopředsedkyně Sněmovny. Po volbách v říjnu téhož roku se opět stala poslankyní, mandát jí ale vydržel jen měsíc. V listopadu se postu vzdala a nahradil ji Milan Pour.

V roce 2014 byla v komunálních volbách zvolena zastupitelkou města Benešova. V letech 2016 až 2018 byla také radní města.

V roce 2016 byla v krajských volbách ve Středočeském kraji zvolena zastupitelkou. Na konci roku 2016 byla na ustavujícím zasedání nového krajského zastupitelstva zvolena hejtmankou Středočeského kraje. Na postu skončila po volbách 2020, kdy se proti ANO vytvořila široká koalice ve složení stran STAN, ODS, Piráti a Spojenci pro Středočeský kraj. Hnutí ANO tak skončilo jako jediné v opozici.

V současnosti je Pokorná Jermanová místopředsedkyní hnutí ANO, post obhájila na V. sněmu hnutí v únoru 2019.

Narodila se 17. srpna 1970 v Karlových Varech. Vystudovala gymnázium a poté obor Provoz a ekonomika na Provozně ekonomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Praze. Zde získala titul Ing.

V červnu 2016 se podruhé vdala za o patnáct let mladšího Jakuba Pokorného. V březnu 2019 se jim narodila dcera. Z prvního manželství má syna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků