Hlavní obsah
Jaroslav Škárka při kuřácké pauze Foto: Jan Handrejch, Právo

Jaroslav Škárka

Jaroslav Škárka patřil po volbách v roce 2010 mezi nováčky v poslaneckých lavicích. Zvolen byl jako výkonný místopředseda Věcí veřejných kandidoval v Plzeňském kraji jako lídr svojí strany. V dubnu 2011 byl ze strany i z poslaneckého klubu VV vyloučen. Následně se ve Sněmovně dohodl na spolupráci s šéfem NS-LEV21 Jiřím Paroubkem.

Jaroslav Škárka při kuřácké pauze Foto: Jan Handrejch, Právo
Jaroslav Škárka

Jaroslav Škárka se narodil 24. listopadu 1970 v Ostravě. Vystudoval Filozofickou fakultu MU v Brně - obor pedagogika, profesní a výchovné poradenství. Jak sám uvádí, tak mezi jeho zájmy patří pedagogika, hudba, literatura, sport, počítače, filatelie a pes.

Škárka stál u zrodu strany Věci veřejné, v roce 2005 se stal jejím předsedou, v roce 2009 byl však vystřídán Radkem Johnem.

Půjčka, kam se podíváš

Škárka byl ze strany vyloučen poté, co obvinil Víta Bártu z toho, že od něj dostával peníze za loajalitu.

Toto obvinění vedlo k soudnímu procesu s Bártou, ale i se Škárkou, který byl obviněn z přijetí úplatku. V dubnu 2012 byl nepravomocně odsouzen ke třem letům vězení nepodmíněně.

Podle soudu se snažil z Bárty peníze vylákat, aby jej později zdiskreditoval. Podle verdiktu lhal a manipuloval s důkazy. O jedné z nahrávek například tvrdil, že vznikla v dubnu 2011, ač podle znalců pocházela z ledna téhož roku, a nedokazuje tudíž to, co Škárka při předložení důkazu uváděl.

Během procesu ostatní členové VV tvrdili, že Škárka si peníze půjčoval běžně, byl tím proslulý.

Škárka se proti rozsudku odvolal. Podle svých slov si neumí představit, že by šel do vězení. Soudce podle něj vyslal rozhodnutím signál, že nahlášení korupce se v Česku trestá.

V odvolacím řízení byli oba aktéři osvobozeni. Odvolací soud dospěl k závěru, že Bárta ani Škárka se trestného činu nedopustili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků