Hlavní obsah
Jaroslav Kubera Foto: Petr Horník, Právo

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera (ODS) byl český politik, primátor, dlouholetý senátor i předseda senátu. Byl znám jako zdatný řečník, který se vyjadřoval často s nadsázkou. Občanům byla ale blízká především jeho lidovost. I proto se jej v roce 2012 snažili někteří přemluvit, aby kandidoval na prezidenta. V roce 2017 získal potřebné podpisy senátorů, nakonec se ale rozhodl nekandidovat. Zemřel 19.1. 2020 na náhlou příhodu.

Jaroslav Kubera Foto: Petr Horník, Právo
Jaroslav Kubera

Teplický primátor Jaroslav Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech. Studoval matematiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita) a zahraniční obchod na VŠE v Praze. Studia - jak uvádí ve svém životopise - nedokončil pro vrozenou netrpělivost.

Dlouhou dobu strávil jako vedoucí obchodního oddělení Elektrosvitu Teplice. V letech 1967 - 1968 byl krátce členem komunistické strany, od roku 1992 patří k občanským demokratům.

V roce 1994 stanul v čele města Teplice. V roce 2000 byl poprvé zvolen senátorem. Mandát obhájil i pro další volební období, naposledy v roce 2012, kdy se stal rovněž předsedou senátorského klubu ODS.

Otec chodníkového zákona

Po Jaroslavu Kuberovi se někdy říká novele, která vešla v platnost v dubnu 2009. Takzvaný chodníkový (Kuberův) zákon přisuzuje odpovědnost za stav chodníků jejich majitelům, tedy obcím, a nikoli vlastníkům přilehlých domů. Ti se od té doby nemusí obávat případných úrazů, které by padly na jejich hlavu. Naopak některé obce toto nařízení výrazně finančně zatížilo. Zvláště pak hned první zimu po zavedení zákona, která mnohde způsobila sněhové kalamity.

Nebývalým krokem se v minulosti rozhodl Kubera zakročit proti nespokojeným teplickým občanům, kteří si stěžovali na poplatky za parkování v centru Teplic. Město rozvázalo smlouvu s provozovatelem padesátimístného parkoviště na tamním náměstí a nechali obyvatele, aby si vyzkoušeli, jaký zmatek nastane, když bude parkování zdarma.

Chodecké průkazy pro Tepličany

Tepličany zkoušel také o několik let později, když v roce 2010 nařídil na 1. dubna vyhlášku, která zavazovala chodce nezdržovat svým pomalým přecházením provoz na silnici. Každý, kdo chtěl přecházet, musel mít zvláštní chodecký průkaz a na opačnou stranu komunikace dorazit do osmi sekund.

Na plynulost překonávání „zebry” pak dohlíželi městští strážníci a i sám Kubera hlídal za pomoci stopek poslušnost občanů. Kdo vyhlášku nesplnil a dosáhl určitého počtu bodů, přišel o chodecký průkaz a mohl se tak pohybovat pouze po jedné straně silnice. Kromě pobavení chtěl Kubera podle svých slov tímto krokem upozornit na některé nesmyslné městské vyhlášky.

Při stranických rozporech na podzim roku 2008 Kubera připustil, že by byl ochoten ucházet se o místo předsedy ODS. Chtěl tak zabránit případnému štěpení strany mezi zastánce Mirka Topolánka a Pavla Béma. Téhož roku se zapsal jako jeden z kritiků přijetí Lisabonské smlouvy.

Přestože Kubera patřil k oblíbenějším politikům, v roce 2012 odmítl kandidaturu na předsedu ODS i prezidenta, k níž ho někteří vybízeli. Místo toho v tomto roce obhájil post senátora. V roce 2017 sice získal podpisy senátorů, které jsou na prezidentkou kandidaturu potřeba, ale nakonec se rozhodl na post hlavy státu nekandidovat.

V roce 2018 obhajoval svůj post senátora za obvod Teplice a uspěl. V senátu pak byl nominován na post předsedy spolu Václavem Hamplem a Janem Horníkem. Postoupil do druhého kola, kde soupeřil s Václavem Hamplem. Hampla porazil v poměru 46 : 24 a stal se tak předsedou. Ve funci vystřídal Milana Štěcha z ČSSD.

Dne 19.1. 2020 zemřel po náhlé příhodě. V kanceláři se mu udělalo nevolno, byl převezen nejprve do nemocnice v Teplicích, odkud byl přemístěn do Ústí nad Labem, kde zemřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků