Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Jana Maláčová

Vystudovaná politoložka Jana Maláčová byla za ČSSD v červenci 2018 jmenována ministryní práce a sociálních věcí v koaličním kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). V březnu následujícího roku byla zvolena místopředsedkyní strany.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Jana Maláčová

Maláčová se narodila 24. června 1981 v Uherském Hradišti. Vystudovala politologii a politickou ekonomii v Německu, respektive Velké Británii. Členkou ČSSD je od roku 2008 a angažuje se rovněž v Oranžovém klubu, což je spolek s vazbami na ČSSD prosazující spravedlivé zastoupení žen ve veřejném životě i politice.

Před vstupem do vrcholné politiky působila Maláčová v exekutivních pozicích na ministerstvu pro místní rozvoj, v Kanceláři Senátu při Evropském parlamentu či na Úřadu vlády. Od roku 2015 vedla na ministerstvu práce a sociálních věcí z pozice ředitelky odbor rodinné politiky.

Do čela ministerstva nastoupila poté, co jeho šéf Petr Krčál rezignoval v souvislosti s pochybnostmi o autentičnosti svých vysokoškolských prací. Krčál měl ve své bakalářské práci bez uvedení citace zkopírovat části jiné, dříve obhájené práce.

Coby ministryně Maláčová prosadila zrušení karenční doby v prvních třech dnech nemoci. Ta začala platit v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka. Znamenala, že lidé v prvních třech dnech nemoci nedostali od zaměstnavatele či státu žádné peníze. ČSSD o zrušení dlouho usilovala, povedlo se jí to až v roce 2019 ve druhé vládě s ANO, kdy si to prosadila do koaliční smlouvy.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD, vlevo) spolu často vedou spory o výdajích z rozpočtu.

Foto: Novinky

Maláčová prosadila i růst minimální mzdy z 12 200 korun na 13 350 korun. Zasazuje se rovněž o zlepšení podmínek pro rodiče s malými dětmi, prosazuje například růst rodičovského příspěvku, který se už roky nezvyšoval.

Maláčová je vdaná za bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády a od prosince 2018 náměstka ministra zahraničí Aleše Chmelaře, s nímž má syna.

V březnu 2019 byla na 41. sjezdu ČSSD zvolena místopředsedkyní strany, a to ziskem 390 hlasů ze 472.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků