Hlavní obsah
Jan Zahradil Foto: Petr Horník, Právo

Jan Zahradil

Dlouholetý člen Občanské demokratické strany Jan Zahradil byl členem Poslanecké sněmovny a je dlouholetým poslancem v Evropském parlamentu. Euroskeptický politik je označován za přívržence exprezidenta Václava Klause a nebojí se interpretovat své názory, i když jsou často proti proudu.

Jan Zahradil Foto: Petr Horník, Právo
Jan Zahradil

Narodil se 20. března 1963 v Praze a v hlavním městě také vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou. Po skončení studií pracoval v Ústavu technologie vody a prostředí. Poprvé se stal poslancem v roce 1990 za Občanské fórum a již v roce 1991 se stal členem Občanské demokratické strany.

V letech 1993 až 1996 působil ve vedení zahraničního oddělení ODS a byl poradcem tehdejšího premiéra Václava Klause. Stal se také vedoucím oddělení evropské integrace Úřadu vlády. Mezi lety 1998 až 2004 byl poslancem v dolní komoře Parlamentu České republiky.

Neúspěšně kandidoval na předsedu ODS

V tomto období byl také stínovým ministrem zahraničních věcí. V roce 2002 kandidoval na post předsedy strany, které uvolnil Václav Klaus. Ve volbě neuspěl v souboji s Mirkem Topolánkem, ale stal se 1. místopředsedou strany, jímž zůstal až do roku 2004.

V témže roce byl jako lídr kandidátky ODS zvolen v historicky prvních českých volbách do Evropského parlamentu. Po zvolení působil například ve Výboru pro rozvoj a stal se také předsedou klubu ODS v EP.

V roce 2009 byl znovu jako lídr kandidátky zvolen, i když získal méně preferenčních hlasů než dvojka kandidátky Evžen Tošenovský. Roku 2011 získal post předsedy frakce Evropští konzervativci a reformisté.

O tři roky později, když se předsedou ODS stal Petr Fiala byl opětovně zvolen na post prvního místopředsedy ODS, ve volbě uspěl proti bývalému ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, který krátce na to ze strany vystoupil.

Jan Zahradil při předvolebním happeningu ODS "Držme se koruny".

Foto: Petr Horník, Právo

Ve volbách do Evropského parlamentu 2014 vytáhl do volební kampaně s peticí proti euru a vstupu do eurozóny. Byl jediným vysoce stranicky postaveným politikem ze všech lídrů ve volbách. Kandidatura byla úspěšná, Zahradil získal 19 892 preferenčních hlasů, a dostal se tak i potřetí do Evropského parlamentu.

V roce 2019 se stal lídrem kandidátky ODS pro eurovolby a také jedním ze spitzenkandidátů, neboli kandidátů jednotlivých politických frakcí Europarlamentu na funkci šéfa Evropské komise. Do čela jej postavila skupina Evropských konzervativců a reformistů, kterých je ODS součástí.

Svůj mandát obhájil, nicméně celkový politický zisk frakce konzervativců nestačil na to, aby mohla usilovat o křeslo šéfa komise. Zahradilovi uniklo i křeslo předsedy Evropského parlamentu, se 160 hlasy skončil druhý, post nakonec získal Ital David-Maria Sassoli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků