Hlavní obsah
Jan Veleba Foto: Archiv, Právo

Jan Veleba

Jan Veleba se profiluje jako zemědělec a člověk z venkova. V letech 2005 - 2014 byl prezidentem Agrární komory, v roce 2012 byl za Chrudimsko zvolen senátorem, funkci vykonával do října 2018. Je bývalým předsedou SPO či strany venkova - spojené občanské síly. Působil jako zastupitel města Velké Meziříčí, od října 2016 je zastupitelem kraje Vysočina.

Jan Veleba Foto: Archiv, Právo
Jan Veleba


Jan Veleba se narodil 25. spna 1947 v Novém Městě na Moravě a celý jeho život je spojen s Vysočinou. Vystudoval brněnskou Vysokou školu zemědělskou a poté ještě Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, obor sociologie venkova a pedagogika.

V roce 2005 se stal prezidentem Agrární komory a do značné míry jí vtiskl svou tvář. Za zemědělce například vehementně bojoval, pokud jim hrozila neúroda v důsledku nepříznivého počasí. Organizace sdružuje zemědělce či lesníky.

V roce 2012 se za Chrudimsko ucházel o senátorské křeslo. Ve volbě uspěl a usedl v horní komoře. Byl členem senátního Klubu pro obnovu demokracie, v němž byly velmi nesourodé osobnosti z řad KDU-ČSL a nezávislých kandidátů.

V čele Agrární komory zůstal i po zvolení, nabízel, že odejde, představenstvo jej ale ve funkci potvrdilo. Veleba tvrdil, že pro komoru může jeho angažmá v politice znamenat vyšší politický vliv. V roce 2014 ho nahradil Miroslav Toman.

Na svých stránkách se neskrýval obdivem k Josefu Luxovi, který byl podle něj jediným skutečným ministrem zemědělství.

V krajských volbách v roce 2016 byl z pozice člena SPO lídrem kandidátky subjektu Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů v Kraji Vysočina a stal se krajským zastupitelem. V únoru 2017 svůj post předsedy strany obhájil.

Ve volbách do Sněmovny v roce 2017 byl lídrem Strany Práv Občanů v Kraji Vysočina, ale neuspěl. O rok později oznámil, že opouští post předsedy SPO a že nebude ani obhajovat mandát senátora ve volbách do Senátu na podzim 2018.

Veleba spoluzaložil Stranu venkova, v roce 2002 z ní ale vystoupil.  Je podruhé ženatý, má tři děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků